جهان گردیخاورمیانهدیدنی هاراهنمای سفرسفر در تاریخ

جاهای دیدنی آنکارا

هم موزه برتر کشور و هم مقبره آتاتورک، دو مورد از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری تاریخی کشور، در آنکارا قرار دارند، به‌علاوه قدم زدن در مناظر اطراف منطقه ارگ آنکارا، نمایی اجمالی از گذشته شهر، قبل از اینکه به مقام پایتخت تبدیل شود، ارائه می‌دهد. در این مطلب شما را با تعدادی از بهترین مکان‌های دیدنی در آنکارا آشنا خواهیم کرد.

موزه تمدن‌های‌ آناتولی

نکات برجسته: نقاشی‌های دیواری نوسنگی، سنگ‌کاری عصر برنز، لوح‌های میخی سفالی و طلای فریگی موزه تمدن‌های آناتولی دلیل کافی برای گنجاندن آنکارا در سفر ترکیه شماست، مخصوصا زمانی که قیمت تور ترکیه کاملا اقتصادی باشد. این شهر تنها جایی در کشور است که می‌توانید دامنه کامل تاریخ بشری آناتولی را در دوران پیش از کلاسیک ببینید و درک کنید.

موزه تمدن‌های‌ آناتولی

مهم‌ترین یافته‌های روستای نوسنگی چاتالهویوک، نزدیک قونیه، از جمله نقاشی دیواری که برخی باستان‌شناسان تصور می‌کنند اولین نقشه شهر جهان است و مجسمه مشهور الهه باروری، در اینجا در سالن اول نمایش داده شده‌اند. در جلوتر، تالارها به امپراتوری هیتی در عصر برنز اختصاص داده شده است که پایتخت آن هاتوشا (192 کیلومتری شرق) و امپراتوری فریژی و اورارتویی است که در عصر آهن در استپ آناتولی رشد می‌کرد. تالار سنگی مرکزی مهمترین نقش برجسته‌ها و مجسمه‌های سنگی را از سراسر دوران به نمایش می‌گذارد.

در اینجا، نقش برجسته‌های ارتوستات بسیار دقیقی را از سایت هیتی‌ها کارکمیش (70 کیلومتری جنوب غربی غازیانتپ) خواهید دید، که مدت‌ها قبل از کشف آن، به‌عنوان مکان نبرد کرکمیش بین مصر و بابل که در عهد عتیق نقل شده، مشهور شده بود.

مقبره آتاتورک

پربازدیدترین جاذبه توریستی آنکارا همچنین مهمترین مکان زیارتی مدرن ترکیه است. آرامگاه آتاتورک (مصطفی کمال)، بنیانگذار دولت ترکیه، بر بالای تپه‌ای، درست در غرب مرکز شهر، قرار دارد.


مقبره آتاتورک

علاوه بر مقبره واقعی که از سنگ مرمر مجلل ساخته شده، این مکان که در مرکز میدان بزرگی قرار دارد، شامل یک مجموعه موزه بزرگ است. این میدان از میدان‌های مهم و بزرگی که در تور استانبول می‌بینید هم بزرگ‌تر است. موزه  بزرگ شامل دو نمایشگاه در مورد جنگ استقلال، به رهبری آتاتورک، که منجر به تولد ترکیه به عنوان یک ملت مدرن شد، و نمایش‌هایی با تمرکز بر زندگی آتاتورک است.

قدم زدن در محله سیتادل

سرگردانی در این محله یکی از بهترین کارهایی است که در آنکارا می‌توان انجام داد. منطقه ارگ (کاله) مربوط به دوران بیزانس است و با استحکاماتی که در قرن نهم ایجاد شده‌اند مرتبط است.

در داخل این استحکامات، کوچه‌های سنگ‌فرش‌شده باریک با خانه‌های دوران عثمانی احاطه شده‌اند که برخی از آن‌ها در سال‌های اخیر با زحمت بازسازی شده‌اند، اگرچه برخی دیگر به آرامی در سطوح مختلف فرسوده شده‌اند. به طور قطع آثار و بافت‌های تاریخی که اینجا خواهید دید را در هیچ کجا حتی در جاهای دیدنی آنتالیا و استانبول که از شهر‌های بزرگ ترکیه هستند، هم پیدا نخواهید کرد.

قدم زدن در محله سیتادل

جاذبه اصلی در داخل دیوارهای داخلی برج شرقی (Sark Kulesi) است که مناظری از سراسر آنکارا مدرن از باروهای تاج‌دار آن ارائه می‌دهد. از دروازه اصلی منطقه ارگ داخلی، معروف به Parmak Kapısı، به سمت پایین بروید، مسیرهای پیچ در پیچ مملو از کارگاه‌های صنایع دستی سنتی، عتیقه‌فروشی‌ها، و کافه‌ها هستند.

اینجا مکانی عالی برای شکار سوغاتی است. وقتی اینجا هستید، مطمئن شوید که از Aslanhane Cami، یکی از جالب ترین مساجد آنکارا، دیدن کنید. فضای داخلی مسجد، با نمازخانه‌ای که با ستون‌های چوبی پوشیده شده با سرستون‌های سنگی رومی و محراب  کاشی‌کاری تزئین شده، ارزش بازدید را دارد.

مجموعه داخل موزه باستان‌شناسی و هنر اریمتان را ببینید

یکی دیگر از جاهای دیدنی ترکیه که در شهر آنکارا قرار دارد موزه اریمتان است. مجموعه موزه اریمتان بیشتر بر دوران کلاسیک متمرکز است، بنابراین به عنوان یک مکمل عالی برای موزه اصلی تمدن‌های آناتولی شهر عمل می‌کند. هر دو در جاده منتهی به محله ارگ قرار دارند. نمایش‌های داستان سرایی معاصر اریمتان، با اجتناب از نگهداری موزه سنتی، به نمایشگاه‌های این مجموعه خصوصی جان می‌بخشد و به شما امکان می‌دهد درباره زندگی روزمره در دوره‌های یونان و روم بیشتر بدانید.

مجموعه داخل موزه باستان‌شناسی و هنر اریمتان

علاوه بر مجموعه دائمی، اریمتان همچنین میزبان نمایشگاه‌های موقتی منظم در سالن پایین خود است که اغلب بر مکان‌های باستانی خاص یا فرهنگ ترک تمرکز دارد. محوطه موزه همچنین میزبان برنامه دوره‌ای کنسرت‌های موسیقی کلاسیک در شب است.

شاهد زیبایی آنکارا از برج آتاکوله باشید

یکی از بهترین مکان‌های دیدنی در آنکارا، آتاکوله، برجی با ارتفاع 410 فوت(125 متر) است. «آتا» به معنای پیشرو و «کوله» به معنای برج است. این نقطه عطف ترکیه، واقع در چانکایا، دارای ایوانی باز است که به مسافران امکان می‌دهد کل شهر را ببینند و با موقعیت پانورامایی که دارد از هر نقطه‌ای از آنکارا قابل دیدن است.

زیبایی آنکارا از برج آتاکوله

اگر می‌خواهید در یک منظره  زیبا غذا بخورید، از سویا دیدن کنید، غذاخوری گردان این برج که در 60 دقیقه 360 درجه می چرخد و چشم اندازهای همه جانبه شهر را بدون ترک صندلی به شما ارائه می‌دهد. در طبقات پایین هم پاساژی با 5 طبقه وجود دارد که از بهترین پاساژ های استانبول هم لوکس‌تر بوده و تعداد زیادی کافه، رستوران و فروشگاه در خود جای داده است.

در نمایش استخر شبانه شرکت کنید

اگر با قطار به تور آنکارا بروید، یکی از چیزهای اولی‌ که هنگام قدم زدن در ایستگاه خواهید دید چرخ و فلک در پارک Gençlik است! پارک گنچلیک یک توقفگاه رو باز با تمایز است و علاوه بر این، 69 بخش از زمین‌های سرسبز و برجسته آبی، یک استخر شنا، تعداد زیادی رویداد مختلف، یک تئاتر بیرونی و دو قطار کوچکتر از معمولی را در خود جای داده است!

استخر شبانه

علاوه بر این، بیش از 40 غرفه در مرکز تفریحی وجود دارد که انواع محصولات غذایی را ارائه می‌دهند (به امتحان ماست یخ زده ترکیه‌ای و ذرت تازه توجه کنید) و هر شب استخر اصلی یک نمایش نوری عالی دارد. یک روز و شب کامل سرگرم‌کننده را می توان در پارک Gençlik داشته باشید.

بقایای رومی اولوس را کشف کنید

آنکارا اغلب به عنوان یک شهر مدرن در نظر گرفته می‌شود – پایتخت جدید برنامه‌ریزی شده کشور پس از تشکیل دولت مدرن ترکیه. اگرچه از عصر برنز در این نقطه سکونتگاهی وجود داشته است.

در دوره روم، این سکونتگاه زمانی که به آنکیرا معروف شد، شهرت یافت و امپراتور آگوستوس آن را پایتخت استان روم گالاتیا قرار داد. ویرانه‌های رومی باقی مانده از این دوران همگی در ناحیه مرکز شهر اولوس هستند و می‌توانید دوره رومی آنکارا را در میان ویرانه‌های اولوس بررسی کنید.

بقایای رومی اولوس

گسترده‌ترین مجموعه ویرانه‌های به جا مانده از آنکیرا باستان، حمام‌های رومی در چانکیری کادسی است. پایه‌ها، همراه با نقش برجسته‌های سنگی فراوان و برخی خرابه‌های قوسی دست‌نخورده باقی‌مانده این مجموعه گسترده حمام‌های امپراتوری را می‌توان به راحتی مشاهده کرد.

مسجد حاجی بایرام

این مسجد قرن پانزدهمی که به افتخار مرد مقدس مسلمان و بنیانگذار درویش بایرامیه، حاجی بایرام ولی ساخته شده است، یک مرکز زیارتی مهم است.

مسجد حاجی بایرام

برای بازدیدکنندگان غیر زائر، توقف در اینجا بیشتر برای محیط اطراف جالب است تا فضای داخلی مسجد. منطقه اطراف مسجد، با باغ‌ها و عمارت‌های بازسازی‌شده دوران عثمانی، به‌خوبی محوطه‌سازی شده و در اوایل غروب محل محبوبی برای خانواده‌های محلی است. این محل، شامل میدانی با حوض، فواره‌ها، و مغازه‌هایی است که لوازم مذهبی را برای زائران می‌فروشند.

گالری‌های هنری آنکارا

آنکارا ممکن است صحنه هنر مدرن استانبول را نداشته باشد، اما دو گالری بزرگ، هر دو در مرکز شهر وجود دارد که ارزش دیدن را دارند. مهمترین موزه نقاشی و مجسمه‌سازی آنکارا (Türkocagi Sokak, Hacettepe) است که دارای مجموعه دائمی بزرگی از هنر ترکی از قرن 19 و 20 است. تمام نام‌های اصلی صحنه هنر ترکیه، در اینجا آثاری به نمایش گذاشته شده‌اند.

گالری‌های هنری آنکارا

سفر یک روزه به هاتوشا

ویرانه‌های هاتوشا، پایتخت امپراتوری هیتی‌های عصر برنز آناتولی، در لبه روستای بوغازکاله، در 192 کیلومتری شرق آنکارا قرار دارد. اگر نمی‌خواهید شب را در خود بوغازکاله بمانید، آنکارا بهترین مکان برای سفر روزانه به این خرابه‌های تاریخی است. اگر از سفر‌های یک روزه‌ای که به جاهای دیدنی ازمیر داشتید، لذت بردید، پس حتما با سفر به این آثار باستانی هم، یک روز به یاد ماندنی خواهید داشت.

سفر یک روزه به هاتوشا

در طول عصر برنز، هیتی‌ها بخش وسیعی از زمین را کنترل می‌کردند که بخش زیادی از ترکیه امروزی و سوریه را در بر می‌گرفت. امروزه دامنه تپه ناهمواری که بر فراز بوغازکاله قرار دارد، بقایای مهم‌ترین شهر آن زمان را در خود جای داده است. مشخص‌ترین ویرانه‌هایی که باقی مانده است، استحکامات هاتوشا و ورودی تونل 70 متری آن است. دروازه ابوالهول، بالای تپه  و دروازه شیر، با شیرهای سنگی آن، بقایای چشمگیر ساختارهای دفاعی وسیع شهر هستند.

تنها در دو کیلومتری ویرانه‌های اصلی، مکان یازیلیکایا قرار دارد که پناهگاه مذهبی هاتوشا بوده است. صخره‌های اینجا دارای نقش برجسته‌های حکاکی شده و به خوبی حفظ شده‌اند که تصاویری از پادشاهان اصلی هیتی را نشان می‌دهد که به خدایان خود هدایایی می‌دهند.

سفر به پایتخت ترکیه با تور‌های طاهاگشت

آنکارا پایتخت کشور تاریخی و توریستی ترکیه و دومین شهر بزرگ بعد از استانبول است. این شهر، که شهری مدرن محسوب می‌شود دارای جاذبه‌های مدرن و تاریخی زیادی در کنار هم است که آن را به یکی از مقاصد گردشگری مهم در ترکیه تبدیل می‌کند. ما در طاهاگشت با برنامه‌ریزی بهترین تور‌های آنکارا به شما کمک خواهیم کرد تا سفری بی‌زحمت و پر از خاطره به این شهر بزرگ و دیدنی داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا