ایرانگردیدیدنی هاراهنمای سفرسفر در تاریخطبیعت گردی

جاهای دیدنی تبریز

شهر تبریز، جواهری در آغوش کوه‌ها و دریاچه‌ها، یکی از بزرگترین و زیباترین شهرهای ایران است. با تاریخی که به هزاران سال پیش بازمی‌گردد، تبریز یکی از نقاط مهم تاریخی، فرهنگی و اقتصادی کشور ماست. این شهر در استان آذربایجان شرقی واقع شده و به عنوان پایتخت آذربایجان شرقی شناخته می‌شود. تبریز با آب و هوایی خنک و معتدل در تابستان و سرد در زمستان، طبیعتی خیره‌کننده دارد و از جمله مقاصد محبوب گردشگری در ایران است.

جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی تبریز

تبریز به عنوان یکی از شهرهای باستانی و تاریخی ایران، با دارا بودن جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی فراوان، گردشگران را به خود جذب می‌کند. در این شهر زیبا، می‌توان از آثار باستانی، مساجد قدیمی، کلیساها، موزه‌ها و بازارهای تاریخی لذت برد. در ادامه به معرفی برخی از جاهای تاریخی، فرهنگی و تفریحی در تور تبریز می‌پردازیم:

مسجد کبود

مسجد کبود یکی از مساجد باستانی تبریز است. این مسجد با آجرهای آبی‌رنگ و تزئینات خاصی که دارد، جاذبه‌ای خاص در میان گردشگران دارد. این مسجد در کنار مسجد شیخ لطف‌الله که شاید بهترین جای دیدنی اصفهان باشد، از معروفترین مساجد ایران محسوب می‌شود.

مسجد کبود تبریز

 مسجد جامع تبریز

این مسجد که در دوران سلجوقیان ساخته شده است، به عنوان یکی از آثار معماری تاریخی تبریز شناخته می‌شود. تزئینات داخلی و معماری زیبای این مسجد باعث شده‌اند تا بازدید از آن تجربه‌ای فراموش‌نشدنی باشد.

مسجد جامع تبریز

کندوان

بعد از تهیه بلیط هواپیما تبریز، با ماشین به جنوب تبریز، نزدیک به شهر اسکو سفر کنید. کندوان دهکده‌ای متمایز و دوست داشتنی است که یکی از برترین بناهای باستانی تبریز است. تاریخچه ای 850 ساله دارد و با کاپادوکیه ترکیه قابل مقایسه است.

کندوان تبریز

از آنجایی که خانه‌های کندوان در داخل صخره‌ها ساخته می‌شوند، تمام مصالح ساختمانی کاملاً طبیعی و مناسب با محیط است. مدت‌ها پیش، زمانی که گدازه‌های آتشفشان سهند برای اولین بار این تخته‌سنگ‌های بزرگ و خالی را تشکیل دادند، مردم از آن‌ها به‌عنوان مکانی برای پنهان شدن از مغول‌ها استفاده کردند که نشان‌دهنده آغاز پیدایش کندوان بود. ساکنان محلی محصولات ارگانیک و لذیذی را می‌فروشند که برای خرید در دسترس هستند.

کندوان در تبریز

برج آذرشهر

برج آذرشهر یکی از نمادهای شهر تبریز است که به دوران ساسانیان بازمی‌گردد. این برج با معماری استثنایی‌اش و منظری فوق‌العاده از بالا به شهر، گردشگران را جذب می‌کند.

برج قارا سو

برج قارا سو یا برج قاجاریه، یکی از آثار فرهنگی و تاریخی تبریز است. این برج در دوران قاجار ساخته شد و امروزه به عنوان یک موزه عمل می‌کند که شامل اشیاء باستانی و هنرهای مختلف است.

موزه قاجار (خانه امیرنظام)

می‌توانید از یک موزه تاریخی در خانه‌ای زیبا در نزدیکی مقبرةالشعرا دیدن کنید. ایجاد موزه قاجار که در عمارت قدیمی خیره کننده متعلق به امیرنظام گروس حسنعلی خان قرار دارد به عنوان یکی از بهترین آثار میراثی تبریز به شمار می‌رود که قدمت آن به اواسط دوره قاجار می رسد. کاخ 1500 متر مربعی امیر نظام در دو طبقه ا ساخته شده است.

موزه قاجار (خانه امیرنظام)

این موزه دارای تعدادی اتاق نمایش از جمله اتاق‌هایی برای پول و سکه‌های دوران قاجار، ظروف، کاشی‌های رنگارنگ، تفنگ و سلاح، آلات موسیقی و غیره است. موزه قاجار در کنار موزه‌هایی که در لیست جاهای دیدنی مشهد قرار دارد، از نظر تاریخی برای هر گردشگری اطلاعات زیادی درمورد ایران ارائه می‌دهد.

بازار تاریخی تبریز

بازار تاریخی تبریز یکی از بزرگترین و پردرآمدترین بازارهای جهان است. این بازار با سقف‌های قدیمی و کاروانسراهای باستانی، مکانی عالی برای خرید سوغاتی‌ها و صنایع دستی ایرانی است. این بازار به مانند بازار با بافت قدیمی و جاهای دیدنی کاشان به سبک بازار سربسته است و زیبایی بی‌نظیری را رقم می‌زند.

بازار تاریخی تبریز

مقبرةالشعرا

اگر از علاقه‌مندان به ادبیات، شاعران و ادیبان هستید با تهیه بلیط هواپیما و رساندن خود به تبریز باید از مقبره الشعرا دیدن کنید. مقبره الشعرا در محله سرخاب تبریز قرار دارد. طهماسب دولتشاهی در اواسط دهه 70 و در سمت دبیری فرهنگ و هنر آذربایجان شرقی آن را ساخت. در شرق بقعه سید حمزه و قائم مقام قبرستانی وجود دارد که آرامگاه شاعران، عرفا، دانشمندان و دیگر اقشار نام‌آور تبریزی است.

مقبرةالشعرا تبریز

از دهه 1970 ابتکاراتی برای به روز رسانی محل دفن وجود داشته است. در این مکان کارهایی از جمله ساخت بنای نمادین جدید انجام شده است. اسدی طوسی اولین شاعری است که در این مکان به خاک سپرده شده است.

پارک خاقانی

یکی از محبوب‌ترین مکان‌های ملاقات در تبریز، پارک خاقانی است که بین مسجد کبود و موزه آذربایجان، هر دو از بزرگترین بناهای تاریخی تبریز قرار دارد. این پارک در ایران قدمتی طولانی دارد و تقریباً یک قرن پیش در زمان افتتاح یکی از اولین پارک‌های مدرن کشور بود.

پارک خاقانی تبریز

این پارک به دلیل فضای سنتی و نزدیکی به دو اثر تاریخی معروف شهر، مقصد مورد علاقه گردشگران است. این پارک را پارک خاقانی می‌نامند زیرا مجسمه بزرگی از شاعر نامدار خاقانی در آن وجود دارد. می‌توانید رزرو هتل تبریز خود را در کنار این پارک و سایر جاهای دیدنی تبریز انجام دهید تا به راحتی رفت و آمد داشته باشید.

کلیسای سنت مریم

این کلیسا که یکی از کلیساهای باستانی ایران است، در مرکز شهر تبریز واقع شده و با معماری زیبا و تزئینات خاص خود، تاریخچه مسیحیت در این منطقه را نشان می‌دهد.

ارگ تبریز

ارگ علیشاه تبریز از زمانی که برای اولین بار در اوایل قرن چهاردهم ساخته شد، چندین نوسازی و الحاق داشته است. این مجموعه قابل توجه یکی از بزرگترین بناهای تاریخی تبریز است. این بنای 700 ساله که در زمان یکی از پادشاهان گورکانی به نام تاج الدین علیشاه جیلانی ساخته شده شامل یک مسجد، یک مدرسه و یک خانقاه است. ارگ علیشاه و مجموعه اطراف آن در زمان ساخت از شاخص‌ترین بناهای تبریز بوده است.

ارگ تبریز

پل تبریز

این پل که از دوره صفویه باقی‌مانده است، از معماری زیبا و جذابی برخوردار است. پل تبریز یکی از نقاط محبوب گردشگری در شهر است و از آنجا می‌توان منظره‌های دیدنی از رودخانه و اطراف را تماشا کرد.

خانه بهنام

یکی از برترین مکان‌های تاریخی تبریز، خانه بهنام است. قدمت آن به اواخر دوره زند و اوایل قاجار می‌رسد. یک قصر زمستانی بزرگتر و یک قلعه تابستانی هم وجود دارد. دارای دو حیاط است، یکی برای استفاده شخصی و دیگری برای استفاده عمومی مانند بسیاری دیگر از خانه‌های سنتی ایرانی. چندین نقاشی‌ دیواری نفیس در داخل وجود دارد.

خانه بهنام تبریز

دره آهو

دره آهو، یکی از جاذبه‌های طبیعی تبریز است که در فاصله کمی از شهر واقع شده و به دلیل زیبایی فضای سبز و حضور حیوانات وحشی، مخصوصاً آهوها، گردشگران را وادار به سفر به این منطقه می‌کند.

تجربه تاریخ و فرهنگ بی‌نظیر در تبریز

در این مقاله به بررسی جاهای دیدنی شهر تاریخی و فرهنگی تبریز پرداختیم و شما را با زیبایی‌های فراوان این شهر آشنا کردیم. از آثار تاریخی گرفته تا بازارهای معروف، از موزه‌های فرهنگی تا پارک‌های طبیعی، تبریز با آرامش و زیبایی خاص خود گردشگران را جذب می‌کند. ما به شما تجربه فراموش‌نشدنی اکتشاف جاهای دیدنی تبریز را توصیه می‌کنیم. برای بهره‌مندی از این تجربه فوق‌العاده، ما شما را به سفر با تورهای طاهاگشت به تبریز دعوت می‌کنیم. با انتخاب تورهای ما، شما فرصت خواهید داشت تا به آرامی و با آسایش از هر زاویه‌ای از این شهر فوق‌العاده لذت ببرید و خاطراتی خالی از هرگونه نگرانی به دست آورید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا