جهان گردیخاورمیانهدیدنی هاراهنمای سفرسفر در تاریخ

کاخ بیلربی     

یکی از کاخ‌هایی که به عنوان یک گنجینه از تاریخ و معماری، به شهرت جهانی دست یافته، کاخ بیلربی (Beylerbeyi Palace)  است. این کاخ در دل یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی جهان، یعنی استانبول واقع شده و بیش از یک قرن از تاریخ وجود خود به عنوان نمادی از شکوه و زیبایی بوده است. با طراحی معماری خیره‌کننده، موزه‌های گنجینه‌دار، و طراحی داخلی فرهنگی، کاخ لیبرلی یک مقصد بی‌نظیر برای گردشگران از تمامی نقاط جهان به حساب می‌آید.

پیشینه تاریخی کاخ بیلربی استانبول

 بیلربی، واقع در آناتولی/آسیایی، یکی از خاص‌ترین مکان های استانبول در طول تاریخ استانبول بوده است. کاخ بیلربی در مکانی باشکوه و مشرف به تنگه بسفر واقع شده است و زندگی پر زرق و برق عثمانی‌ها را منعکس می‌کند. تاریخچه کاخ بیلربی به دهه‌های اول قرن نوزدهم می‌رسد، زمانی که سلطان محمود دوم دستور ساخت این کاخ چوبی را صادر کرد. متأسفانه کاخ قبلی بر اثر آتش‌سوزی ویران شد و سلطان عبدالعزیز مأمور بازسازی آن، در همان مکان شد. ساخت و ساز بین سال‌های 1861 و 1865 به مدت چهار سال ادامه داشت تا کاخی که امروز در سفر خود با تور ترکیه می‌بینید، ساخته شود. معماران این کاخ آگوپ و سرکیس بالیان بودند.

پیشینه تاریخی کاخ بیلربی استانبول

کاخ بیلربی برای میزبانی از خانواده سلطنتی به عنوان یک کاخ تابستانی ساخته شد و در عین حال، به اقامتگاه مهمان، برای بازدید سران کشورها هم تبدیل شد. دوک و دوشس ویندزور، ملکه اوژنی فرانسه تنها دو تن از آن مهمانان بسیار مشهور کاخ بیلربی در اواخر دهه 1800 بودند. این خانه ییلاقی شاهنشاهی، سلطان عبدالحمید دوم را به مدت 6 سال، تا زمان مرگ در خود جای داد.

معماری کاخ بیلربی

سبک داخلی کاخ بیلربی

  موزه بیلربی نام خود را از کلمه ترکی به معنای “ارباب اربابان” گرفته است که به هیئت حاکمه استانبول اشاره دارد. این معنای قدرتمند در طراحی داخلی کاخ بیلربی و معماری آن منعکس شده است. این کاخ دارای طرح خانه سنتی عثمانی با نمایی از سبک نئولیبرال فرانسوی است. ضلع بلند مستطیل شکل، منظره بی‌نظیر تنگه بسفر را بر روی پنجره‌ها و باغ به تصویر می‌کشد.

فضای داخلی کاخ بیلربی طعم ظرافت و درخشش‌های معاصر ظاهر اروپایی را نیز به نمایش می‌گذارد که در واقع همان سبک معماری که با هزینه تور اروپا می‌توانید ببینید در نزدیکی شما در کشور ترکیه هم قابل مشاهده است. در مقایسه با سنگ مرمر بیرون، طراحی داخلی کاخ بیلربی تمرکز بیشتری از ترکیب چوب و آجر دارد.

سبک داخلی کاخ بیلربی

کف‌ها با مات مصری پوشانده شده‌اند تا در برابر رطوبت محافظت شوند. دکوراسیون داخلی با فرش‌های بزرگ نفیس، ساعت‌های فرانسوی، قطعات چینی ترکی و چینی و چلچراغ‌های کریستالی بوهمیایی تکمیل شده است. تمام جزئیات طراحی داخلی کاخ بیلربی نشان‌دهنده قدرت امپراتوری، گسترش جهانی و انحصار بی‌نظیر این کاخ است.

موزه و باغ بیلربی استانبول

  این کاخ در مساحت 2500 متر مربع شامل اقامتگاه و باغ زیبای آن واقع شده است. موزه کاخ Beylerbeyi به دلیل تنوع گسترده‌ای از گیاهان و درختان مشهور است. آنچه در اینجا مشهود است این بوده که باغ کاخ بیلربی با آن درختان و دو کیوسک کوچک چای، آب و هوای تازه و آرامش را منعکس می‌کند. تونل تاریخی کاخ بیلربی در پشت ساختمان با دو غرفه کیوسک زرد در کنار استخر در تراس بالایی و کیوسک مرمری با فواره داخلی آن را شامل می‌شود. این دو منبع آب، فراوانی حاصلخیزی و ثروت عثمانی را نشان می‌دهند.

موزه کاخ بیلربی با باغ و خاطرات شخصیت‌های تاریخی ساکن در آن، ارزش دیدن دارد. همچنین ویژگی‌های سبک معماری عثمانی را در تنگه بسفر منعکس می‌کند. بنابراین، یک راه عالی و سریع برای کشف این مقصد، مراجعه به سایت خرید بلیط هواپیما برای ترکیه و شرکت در تورهای این کشور است که با استفاده از آن می‌توانید گذشته ترکیه را از طریق تاریخ چشمگیر کاخ بیلربی، با چشم خود ببینید و حس کنید.

حقایق شگفت‌انگیز در مورد کاخ بیلربی

حقایق شگفت‌انگیز در مورد کاخ بیلربی

کاخ بیلربی یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی ترکیه، یک مکان تاریخی و فرهنگی فوق‌العاده است که پر از حقایق شگفت‌انگیز است. زیر چند حقیقت جذاب در مورد این کاخ شامل:

برخی از مبلمان، مانند صندلی‌های غذاخوری در حرمسرا، توسط سلطان عبدالحمیت دوم در طول شش سالی که در اینجا زندگی می‌کرد تا زمان مرگش در سال 1918 تراشیده شد.

 • امپراطور اوژنی در زمان اقامتش در اینجا در سال 1869 چنان تحت تأثیر آنچه که در اینجا دید، قرار گرفت که پنجره‌های کاخ تویلری در پاریس را از این کاخ کپی کرد.
 • تزئینات داخلی به سبک تزئینات غربی تزیین شده است. در این کاخ سه طبقه 26 اتاق و 6 تالار وجود دارد.
 • یکی از تالارها که در وسط کاخ قرار دارد مجهز به حوض است. پشت کاخ یک استخر بزرگ، تراس و اصطبل وجود دارد.
 • علاوه بر ایوان‌ها و اصطبل‌های اسب، مبل‌ها، زیور آلات، فرش‌ها و پرده‌ها نیز وجود دارد که همه آن‌ها تا به امروز حفظ شده‌اند.

چه چیزی را در کاخ بیلربی نباید از دست بدهیم؟

 • سالن طبقه پایین، که دارای یک استخر بزرگ مرمری است، برای خنک کردن هوا در ماه‌های مطبوع تابستان استفاده می‌شود.
 • نقاشی‌هایی با موضاعات دریایی، در سرتاسر کاخ آویزان شده که نشان‌دهنده علاقه سلطان به فعالیت‌های دریایی است.
 • پلکان مرکزی پیچیده یکی دیگر از منظره‌های چشمگیر است.

چه چیزی را در کاخ بیلربی نباید از دست بدهیم

چطور به کاخ بیلربی برویم؟

  پیدا کردن مسیر برای رفتن به کاخ  بیلربی با حمل و نقل عمومی از Üsküdar آسان و در دسترس است. همچنین می‌توانید مسیر پیاده‌روی و برنامه‌های اتوبوس را که به راحتی در سرویس نقلیه عمومی ترکیه ارائه می‌شود، بررسی کنید.  این کاخ در 15 کیلومتری پل گالاتا استانبول قرار دارد و بسته به میزان ترافیک و نوع وسیله نقلیه، حدود 30 الی 40 دقیقه طول خواهید کشید تا از این پل به کاخ بیلربی برسید.

کاخ بیلربی

برای رفتن به کاخ بیلربی از پل گالاتا با استفاده از حمل و نقل عمومی در استانبول، می‌توانید از مترو یا تراموا استفاده کنید. در زیر توضیح مراحل مسیر با استفاده از هر دو گزینه آمده است:

استفاده از مترو:

 • ابتدا از پل گالاتا به ایستگاه متروی “شیشانه” (Şişhane) بروید.
 • در ایستگاه شیشانه به خط متروی M2 (خط قرمز) وارد شوید.
 • از ایستگاه شیشانه تا ایستگاه “سلطان‌آحمد” (Sultanahmet) در مسیر متروی M2 سوار شوید.
 • پس از رسیدن به ایستگاه سلطان‌آحمد، از آنجا به کاخ بیلربی قدم بزنید. کاخ بیلربی در نزدیکی این ایستگاه قرار دارد.

    استفاده از تراموا:

 • از پل گالاتا به ایستگاه تراموا “کاریکوی” (Karaköy) بروید.
 • در ایستگاه کاریکوی، به تراموای T1 (خط طلایی) سوار شوید.
 • با تراموای خط T1 به ایستگاه “گولهانه” (Gülhane) بروید.
 • پس از رسیدن به ایستگاه گولهانه، کاخ بیلربی در معابر نزدیک به این ایستگاه قرار دارد.

لطفاً توجه داشته باشید که شما ممکن است نیاز به بلیط یا کارت همراه داشته باشید تا از حمل و نقل عمومی در استانبول استفاده کنید، بنابراین اطمینان حاصل کنید که از میانگین زمان حرکت و جزئیات بلیط خود با خطوط حمل و نقل عمومی مطلع شوید.


هتل‌های نزدیک کاخ بیلربی

هتل‌های نزدیک کاخ بیلربی

چندین گزینه اقامتی خوب در نزدیکی این کاخ وجود دارد، از جمله  A’jia، Sumahan On The Water، Bosphorus Palace Hotel و Beylerbeyi Palace Hotel. البته که با توجه به بودجه‌های کمتر هتل‌های اقتصادی‌تری هم می‌توان پیدا کرد. با خرید بلیط هواپیما خارجی خود در سایت طاهاگشت، رزرو هتل را هم می‌توانید انجام دهید و کمترین زمان ممکن را صرف پیدا کردن هتل مناسب کنید.

ساعت کاری کاخ بیلربی

این موزه چشمگیر که یکی از بی‌نظیرترین جاهای دیدنی استانبول است، در منطقه به اصطلاح Üsküdar در سمت آسیایی واقع شده است. ساعات کار و برنامه تعطیلی کاخ بیلربی به بازدیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا تمام جزئیات سازه را با دقت کامل بررسی کنند. ساعات کاری کاخ بیلربی مانند سایر موزه‌ها است به جز زمان تعطیلی زودتر. ساعت 09:30 صبح باز می‌شود و بعد از ظهر ساعت 18:00 بسته می‌شود. روز دوشنبه، کاخ برای گردش و بازدید بسته است. قیمت موزه کاخ بیلربی برای پذیرش هر نفر 60 لیر است.

ساعت کاری کاخ بیلربی

هزینه ورودی بیلربی بالاتر از سایر موزه‌های معروف استانبول نیست، به طوری که به همه اجازه می‌دهد تا ظرافت دکوراسیون هنری و روح امپراتوری این کاخ بزرگ را حس کنند.

بازدید از کاخ بیلربی با تورهای طاهاگشت

کاخ بیلربی به عنوان یک مقصد گردشگری در استانبول جذابیت‌های فراوانی دارد. با تاریخ و معماری شگفت‌انگیز خود، این کاخ تاریخ و فرهنگ غنی ترکیه را روایت می‌کند. با دیدن موزه‌ها، باغ‌ها و معماری زیبای آن، شما فرصتی برای آشنایی عمیق‌تر با تاریخ و هنر ترکیه خواهید داشت. از شما دعوت می‌کنیم که با شرکت در تورهای طاهاگشت، این مقصد فراموش‌نشدنی را در کنار بهترین دیدنی‌های استانبول، از نزدیک تجربه کنید و از تاریخ و فرهنگ این کشور لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا