آفریقاجهان گردیدیدنی هاراهنمای سفر

دماغه امید نیک

جریان‌های اقیانوسی و رودخانه‌ها، فرسایش ساحل و ذوب یخچال‌ها همراه با رسوباتی مانند ماسه‌ها مجموعه‌ای از عواملی هستند که کیپ یا دماغه را می‌سازند.

در واقع طی میلیون‌ها سال لایه‌های رسوب‌شده شکل‌هایی نوک تیز را تشکیل می‌دهند که تحت عنوان دماغه شناخته می‌شود. دماغه امید نیک در شبه جزیره کیپ در آفریقای جنوبی واقع شده و یکی از جنوبی‌ترین نقاط قاره آفریقا، رو به اقیانوس اطلس است. در این مطلب اطلاعات جذابی درباره دماغه امید نیک می‌خوانید. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

تاریخچه تشکیل و کشف دماغه امید نیک

حدود 11000 تا 115000 سال پیش دماغه امید نیک در عصر یخبندان، که 2.6 میلیون سال پیش آغاز شد، شکل گرفت. در آن زمان یخچال‌های طبیعی بیشتر سطح زمین را پوشانده و در دوره‌های بین یخبندان ذوب آن‌ها آغاز شده بود.

در واقع امواج قوی حامل ماسه و گل و لای رسوب کرده و به طور همزمان سنگ‌های ساحلی را فرسایش دادند و به این طریق دماغه امید نیک در سواحل اقیانوس اطلس آفریقا به عنوان بخشی از رشته کوه‌های تیبل در کیپ پوینت آفریقا جنوبی ایجاد شد.

قدمت کشف دماغه به عصر اکتشاف برمی‌گردد. بین قرن‌های 15 و 16، قدرت‌های اروپایی مانند اسپانیایی‌ها، پرتغالی‌ها و هلندی‌ها ماموریت‌های سلطنتی را در سرزمین‌های ناشناخته آغاز کردند تا با یافتن ثروت در دیگر قسمت‌های کره زمین، امپراتوری‌های خود را گسترش داده و مسیحیت را بین افراد جدید ترویج دهند.

ملوانان و کاوشگران مستقل بسیاری از این فرصت استفاده می‌کردند تا نظر پادشاهان را جلب کنند. یکی از این کاوشگران بارتولومئو دیاس اروپایی بود که دماغه امید نیک را در حالی که تلاش می‌کرد جنوبی‌ترین نقطه آفریقا را پیدا کند، کشف کرد.

اولین نام دماغه چه بود؟ آشنایی با اهمیت دماغه امید نیک در تاریخ

کیپ صخره‌ای در ابتدا توسط دیاس دماغه طوفان‌ها نامیده شد؛ زیرا خدمه کشتی‌ها از آب‌و‌هوای سخت و جزر و مد حاکم بر دماغه وحشت داشتند. کشتی‌رانی در اطراف دماغه کار خطرناکی محسوب می‌شد زیرا طوفان در این منطقه رایج بود. بعدها، پادشاه پرتغال، جان دوم، آن را دماغه امید نیک نامید، زیرا این منطقه امکان تجارت با آسیا را فراهم کرده بود. در واقع دماغه امید نیک جایگاه مهمی در تاریخ تجارت آفریقای جنوبی دارد و به عنوان توقف‌گاهی برای کشتی‌هایی عمل می‌کرد که از اروپا به سمت مستعمرات خاور دور حرکت می‌کردند.

اولین نام دماغه چه بود؟ آشنایی با اهمیت دماغه امید نیک در تاریخ

کمپ تدارکاتی توسط شرکت Dutch East در شبه جزیره کیپ، نزدیک به خلیج ایجاد شد که غذا، آب و سرپناه برای ملوانان فراهم می‌کرد، اما بعدا شکل یک سکونتگاه تمام عیار را به خود گرفت که در حال حاضر کیپ تاون نامیده می‌شود.

این کمپ توسط یک تاجر هلندی به نام یان ون ریبیک در سال 1652 در نزدیکی خلیج تیبل تاسیس شد و از سال 1652 تا 1795 تحت کنترل هلندی‌ها باقی ماند. پس از معاهده 1814 انگلیس و هلند، دماغه امید نیک به مالکیت بریتانیا و به نام مستعمره کیپ و پس از استعمار بریتانیا، در قرن هجدهم به مرکزی برای تجارت برده‌های آفریقایی تبدیل شد.

آب‌وهوای دماغه امید نیک: دلپذیر و مدیترانه‌ای!

مناطق ساحلی در امتداد کیپ از آب و هوای معتدل و مدیترانه‌ای شبیه به مناطق رو به دریا در مرکز و جنوب کالیفرنیا، بخش‌هایی از شیلی، استرالیا و دریای مدیترانه برخوردار هستند. بنابراین دماغه امید نیک زمستان‌های معتدل و تابستان‌های گرم و خشکی دارد و به همین دلیل به ویژه یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی آفریقا در فصل سرد سال محسوب می‌شود.

بادهای تابستانی توسط مردم محلی به عنوان “دکتر کیپ” شناخته می‌شوند؛ زیرا این بادها هوا را تمیز می‌کنند و باعث انحلال اکسیژن در آب کم عمق خلیج می‌شوند. در نتیجه تاثیر شگرفی بر حیات موجودات دریایی به ویژه خرچنگ‌ها و ماهی‌های کوچک دارند.

دماغه امید نیک کانون بزرگ تنوع زیستی آفریقاست

دماغه امید نیک کانون بزرگ تنوع زیستی آفریقاست

دماغه امید نیگ که منطقه‌ای حفاظت شده و میراث جهانی یونسکو است، 480 کیلومتر مربع مساحت دارد. بیش از 2500 گونه گیاهی و جانوری در این منطقه زندگی می‌کنند. در انتهای جنوبی آن منطقه کیپ فلوریستیک قرار دارد که 0.5 درصد از قاره آفریقا را پوشش می‌دهد اما بیش از 20 درصد از گیاهان گلدار بومی آفریقا را در خود جای داده است. رایج‌ترین آنها بوته‌هایی به نام fynbos هستند.

پارک کوه تیبل خانه گونه‌های در معرض خطر انقراض بز کوهی بوده و به خاطر بابون‌های چاکما معروف است. در علفزارهای اسمیتسوینکل نیز می‌توان بونت‌باک، روباه، الند، آهو قرمز و گوزن را مشاهده کرد.

پستانداران کوچکی مانند هیراکس، موش‌های راه راه، سمورهای بدون پنجه و غیره نیز در دماغه امید نیک یافت می‌شوند. همچنین این منطقه برای تماشای نهنگ نیز عالی است. ضمن اینکه فوک‌ها، دلفین‌ها و اورکاها نیز در آب‌های کیپ زندگی می‌کنند.

سواحل دماغه محل لانه‌سازی بسیاری از گونه‌های پرندگان مانند گانت و پنگوئن‌های آفریقایی بوده و در بهار پر از پروانه‌های بومی، زنبورها و پرندگان آفتابی است. چنین تنوع زیستی را حتی در سان سیتی آفریقا جنوبی هم نمی‌توانید یک جا مشاهده کنید.

افسانه‌ای محبوب و معروف‌ درباره دماغه امید نیک

دماغه امید نیک زیبا و در عین حال خطرناک است. در تور افریقا احتمالا افسانه‌های بسیاری مانند مشاهده پری دریایی، هیولاهای دریایی و اتفاقات ماوراء الطبیعه توسط ماهی‌گیران محلی و بومیان منطقه را بشنوید. محبوب‌ترین مورد، افسانه دزدان دریایی یا اسطوره هلندی سرگردان است. این داستان که در فیلم‌ها، کتاب‌ها و برنامه‌های تلویزیونی به تصویر کشیده شده، برای بسیاری شناخته شده است.

طبق این افسانه ناخدایی هلندی به نام فیلیپ وندردکن سوگند خورده که برخلاف خواست خدایان با کشتی خود دماغه امید نیک را دور بزند؛ حتی اگر به اندازه تمام عمرش طول بکشد.

به باور مردم محلی این کشتی همچنان در دریاها سرگردان است و به همین دلیل تحت عنوان هلندی پرنده یا هلندی سرگردان شناخته می‌شود. اگرچه این یک افسانه است، اما مردم بومی ادعا کرده‌اند که کشتی ارواح را در شب‌های طوفانی و روزهای مه‌آلود دیده اند.

بازدید از دماغه امید نیک

چرا باید در تور آفریقا از دماغه امید نیک دیدن کنید؟

به دلایل بسیاری توصیه می‌کنیم فرصت بازدید از دماغه امید نیک را در تور آفریقای جنوبی نوروز ۱۴۰۳ از دست ندهید. سواحل شنی و استراحتگاه‌های ساحلی از جاذبه‌های اصلی دماغه امید نیک هستند و مکان مناسبی برای دوستداران طبیعت و علاقه‌مندان به ورزش‌های هیجان‌انگیز محسوب می‌شوند. کوه‌های ناهموار برای یک سفر پیاده‌روی یا کمپینگ ایده‌آل هستند.

همچنین مسابقات دوچرخه‌سواری و مسابقات قایق بادبانی اغلب توسط مقامات سازماندهی می‌شود. ضمن اینکه در دماغه امید نیک می‌توانید از ماهی‌گیری، غواصی، موج‌سواری و تماشای پرندگان زیبا از گونه‌های متنوع لذت ببرید.

دماغه امید نیک دارای میراث فرهنگی-اجتماعی غنی، موزه‌ها و رستوران‌های محلی زیادی است که غذاهای اصیل را با قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه سرو می‌کنند. همچنین کیپ پر از فانوس‌های دریایی بسیاری است که هر کدام برای خود تاریخ و داستانی دارند.

از فانوس دریایی کیپ پوینت در دماغه امید نیک می‌توانید بهترین مناظر غروب خورشید تماشا کنید و عکس‌های جذابی بگیرید. یک موزه کوچک هم نزدیک فانوس دریایی قرار دارد که تاریخ کیپ را به نمایش می‌گذارد. علاوه بر این یکی دیگر از جاذبه‌های معروف، مزرعه شترمرغ در کیپ پوینت است که تنها 500 متر از منطقه حفاظت شده دماغه امید نیک فاصله دارد.

سفری خاص و به‌یادماندنی به دماغه امید نیک با تورهای طاهاگشت

سفری خاص و به‌یادماندنی به دماغه امید نیک با تورهای طاهاگشت

در این مطلب اطلاعات ارزشمندی درباره دماغه امید نیک در اختیار شما قرار دادیم. شما می‌توانید همین الان با خرید بلیط هواپیما ژوهانسبورگ راهی این مقصد دوست‌داشتنی شوید یا به تورهای آفریقا در طاهاگشت بپیوندید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوالی در این باره دارید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا