آداب و رسومآسیاجهان گردیدیدنی ها

جاهای دیدنی هند

هند با بیش از 30 هزار سال تاریخ غنی، زادگاه فرهنگ‌ها و مذاهب متعدد و مقصدی باورنکردنی با هزاران جاذبه گردشگری است. از تاج محل باشکوه در آگرا گرفته تا معبد طلایی در امریتسار، هند خانه گنجینه‌های معنوی، فرهنگی و تاریخی است که سالانه توریست‌های بسیاری را به این کشور زیبا و اسرارآمیز می‌کشاند. با توجه به تعدد بالای زیبایی‌ها و دیدنی‌های هند، تصمیم گرفتیم 7 تا از بهترین جاهای دیدنی این کشور را در مقاله پیش رویتان معرفی کنیم. با ما تا انتهای این سفر کوتاه و جذاب به جاهای دیدنی هند باشید.

1. تاج محل، آگرا؛ از شهرهای دیدنی هند

اگر در تور هند مسافر مسیر معروف مثلث طلایی که دهلی، آگرا و جیپور را به هم پیوند می‌دهد، هستید، فرصت بازدید از تاج محل را از دست ندهید. این مقبره فوق‌العاده زیبا که گواهی بر قدرت عشق یک امپراتور است، به نام ممتاز محل، همسر مورد علاقه شاه جهان، نام‌گذاری شد. ساخت و ساز این مقبره در سال 1631 آغاز شد و با کار 20000 نفر از ماهرترین صنعتگران در امپراتوری مغول، 17 سال طول کشید تا تکمیل شود. ممتاز محل در داخل یک اتاق مخصوصی در قلب بنای یادبود دفن و شاه جهان بعدا در سال 1666 در کنار همسرش به خاک سپرده شد.

تاج محل، آگرا؛ از شهرهای دیدنی هند

تاج محل با ترکیب بسیاری از عناصر طراحی اسلیمی از جمله گنبد پیازی شکل، طاق‌ها و مناره‌های مرتفع، تقارن دو طرفه کاملی را در امتداد محوری که از مرکز گنبد اصلی و باغ‌های اطراف می‌گذرد، نمایش می‌دهد. این بنا از دور سفید به نظر می‌رسد و از نزدیک با آثاری زیبا از برگ‌ها، گل‌ها و نقوش اسلیمی که در سنگ مرمر اجرا شده‌اند، تزیین شده است. همچنین نقش‌های ظریف و گل‌های منبت کاری شده با استفاده از سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی مانند جاسپر، لاجورد، کارنلین، مالاکیت، یشم و مادر مروارید به چشم می‌خورد. بهترین زمان برای بازدید از تاج محل، سحر یا غروب است؛ چرا که در این زمان با تغییر نور این بنای شگفت انگیز نیز به طرز درخشانی تغییر می‌کند.

2. قلعه سرخ؛ از جاهای دیدنی دهلی

قلعه سرخ هلالی شکل و عظیم دهلی نو که نام آن از ماسه سنگ قرمز خیره کننده‌ای گرفته شده، توسط شاه جهان در سال 1648 ساخته شد. این قلعه که لعل قلعه نیز نامیده می‌شود، تقریبا 200 سال محل زندگی امپراطوران سلسله مغول بوده تا سال 1857 که انگلیسی‌ها زمام امور را به دست گرفتند. قلعه سرخ فضای وسیعی به مساحت 254.67 هکتار را پوشش می‌دهد که با یک و نیم مایل دیوارهای دفاعی احاطه شده است و مجموعه‌ای از کاخ‌ها و سالن‌های سرگرمی، بالکن‌های زیبا، حمام‌ها و کانال‌های سرپوشیده، باغ‌های هندسی، و همچنین یک مسجد پرزرق و برق را دربرمی‌گیرد.

قلعه سرخ؛ از جاهای دیدنی دهلی

ساخت این قلعه ده سال به طول انجامید و گفته می‌شود که اجساد سر بریده شده زندانیان را برای خوش شانسی در پایه‌ها قرار داده‌اند. هنگام بازدید از این قلعه دو دروازه شگفت انگیز آن را از دست ندهید: دروازه چشمگیر لاهور، ورودی اصلی قلعه، و دروازه دهلی که زمانی توسط امپراتور برای مراسم تشریفات استفاده می‌شد. نمایش صدا و نور در شب‌ها برگزار می‌شود که رویدادهای مهم تاریخ قلعه را به نمایش می‌گذارند. در کمتر تور خارجی می‌توانید تجربه بازدید از چنین جاذبه شگفت‌انگیزی را داشته باشید.

3. دروازه هند؛ از جاهای دیدنی هند بمبئی

دروازه نمادین هند با ارتفاع 85 فوتی در بندر بمبئی در نوک آپولو باندر، مشرف به دریای عرب وجود دارد و یک طاق بازالتی زرد رنگی است که نشان دهنده پیروزی استعماری است و در بمبئی باید از آن دیدن کنید. این بنا با ترکیب سبک‌های اسلامی قرن شانزدهم، برای بزرگداشت ورود پادشاه جورج پنجم و همسرش ملکه مری در سال 1911 ساخته و در سال 1924 با شکوه و مراسم بسیار افتتاح شد.

دروازه هند؛ از جاهای دیدنی هند بمبئی

دروازه هند به دلیل طراحی خیره‌کننده هندو-ساراسنیک، سبکی از معماری که توسط بریتانیایی‌ها در زمان حکومتشان در هند معرفی شد، قابل توجه است و عناصر متنوعی از معماری هندو و مسلمان با طاق‌ها، گنبدها، گلدسته‌های گوتیک، مناره‌ها و شیشه‌های رنگی در آن به چشم می‌خورد. بنابراین اگر طی بازدید از جاهای دیدنی عمان از معماری‌های متنوع این کشور لذت بردید، فرصت بازدید از دروازه هند را نیز از دست ندهید. این دروازه به عنوان «تاج محل بمبئی» نامیده می‌شود و یکی از برترین جاذبه‌های گردشگری هند است.

4. قلعه کهربا، جیپور؛ از جاهای دیدنی تور هند

قصر کهربا یا قلعه کهربا که به آن آمبر نیز می‌گویند، به عنوان یک قصر مستحکم در سال 1592 توسط مهاراجه من سینگ اول ساخته شد. این قلعه که بالای دامنه تپه‌ای ساخته شده، با پای پیاده و در مسیری با شیب تندی قابل دسترسی است. شما از طریق دروازه خورشید (سوراج پل) وارد قلعه آمبر خواهید شد که به حیاط Jaleb Chowk، اولین حیاط، با فیل‌های تزئین شده فراوان، و معبد شیلا دیوی یا الهه جنگ منتهی می‌شود.

تالار تماشاگران مجاور (دیوان-آم) دارای دیوارها و تراس‌هایی با تزئینات ظریف است که میمون‌ها در آن رفت و آمد می‌کنند و تالار لذت (سوخ نیواس) به دلیل درب چوبی منبت‌کاری‌شده با عاج، تخت‌های گل فراوان، و کانالی که زمانی برای انتقال آب خنک استفاده می‌شد، قابل توجه بازدیدکنندگان است.

قلعه کهربا، جیپور؛ از جاهای دیدنی تور هند

معبد پیروزی (جای ماندیر) با پانل‌های تزئینی زیاد و سقف چندآینه‌ای مشخص می‌شود. از این قسمت از قلعه می‌توانید از مناظر زیبای باروهای کاخ بر فراز دریاچه زیبای مائوتا در زیرپایتان لذت ببرید. اتاق‌های قلعه به گونه‌ای طراحی شده بودند که مهاراجه بتواند بدون اینکه دیگران بدانند، بازدیدهای شبانه خود را از اتاق‌های مربوط به همسران و صیغه‌های خود آغاز کند، زیرا اتاق‌ها مستقل هستند اما به یک راهروی مشترک باز می‌شوند. مشابه این قلعه را در هیچ جای دیگری حتی در جاهای دیدنی گرجستان پیدا نخواهید کرد.

5. کاخ میسور؛ از جاهای دیدنی هند

هفت قصری که مجموعه کاخ میسور را تشکیل می‌دهند، مقصد گردشگران بسیاری از همه جای دنیا هستند. وودیارها از سال 1399 تا 1950 بر میسور حکومت می‌کردند. کاخ اولیه در سال 1399 از چوب ساخته شد، در سال 1897، در مراسم عروسی Jayalakshammanni، دختر بزرگ Chamaraja Wodeyar، سوخت و در سال 1912 به سبک هندی- ساراسنیک بازسازی شد.

کاخ میسور؛ از جاهای دیدنی هند

این کاخ یک سازه سنگی سه طبقه، با گنبدهای مرمری صورتی و یک برج عاج پنج طبقه 145 فوتی است. مجسمه باشکوهی از گاجالاکشمی، الهه ثروت، رفاه، خوش شانسی و فراوانی، با فیل‌هایش در بالای طاق مرکزی قرار دارد. همچنین کاخ میسور با یک باغ بزرگ احاطه شده و سالانه میزبان جشنواره‌های فرهنگی و هنری است.

6. معبد هارماندیر صاحب، امریتسار؛ از شهرهای دیدنی هند

معبد افسانه‌ای طلایی تنها بخش کوچکی از مجموعه عظیم گوردوارا است که سیک‌ها آن را با نام هارماندیر صاحب می‌شناسند. این معبد اصلی‌ترین جاذبه گردشگری امریتسار و مهم‌ترین مکان مذهبی سیک‌هاست. اعتقاد بر این است که این معبد قدرت شفابخشی دارد و زائران از سرتاسر جهان می‌آیند تا در آب‌های مقدس آن غسل کنند.

معبد هارماندیر صاحب، امریتسار؛ از شهرهای دیدنی هند

معبد طلایی که در انتهای یک مسیر طولانی شناور است، ترکیبی مسحورکننده از سبک‌های معماری هندو و اسلامی بوده و سطح زیرین مرمری زیبایی دارد که با نقوش گل و حیوانات تزئین شده است. قسمت بالایی هم از سنگ مرمر و گرانیت اصل ساخته شده است. اگر ضمن بازدید از جاهای دیدنی استانبول از مکان‌های مذهبی و باشکوه این شهر مانند کلیساها و مساجد لذت بردید، این معبد را هم از دست ندهید.

7. مانیکارنیکا گات، بنارس؛ از عجایب دیدنی کشور هند

مانیکارنیکا گات، جایی برای سوزاندن هندوهاست که به باور هندی‌ها می‌توان در آنجا از چرخه مداوم مرگ و زندگی نجات یافت و به کمال رسید. گفته می‌شود که این مکان در بسیاری از متون مقدس باستانی و متون مذهبی ذکر شده و جایی است که دوی ساتی خود را به آتش کشید و همچنین زادگاه ملکه بی باک جانسی، رانی لاکشمیبایی است. معابد بسیاری از خدایان هندو اطراف گات را احاطه کرده‌اند و آب‌های مقدس گنگ نیز در کنار آن به آرامی جریان دارد.

یک چاه مقدس، که گمان می‌رود توسط لرد شیوا حفر شده تا گوشواره افتاده الهه ساتی را پیدا کند، در بالای پله‌ها وجود دارد. اجساد مرده توسط افراد طرد شده به نام گنبد حمل شده و از طریق کوچه پس کوچه‌های شهر قدیمی با برانکاردهای بامبو و پوشانده شده در پارچه به گنگ مقدس منتقل می‌شوند. جسد قبل از سوزاندن در گنگ خیس می‌شود.

مانیکارنیکا گات، بنارس؛ از عجایب دیدنی کشور هند

انبوهی از هیزم در امتداد بالای گات روی هم چیده شده است. هر کنده درخت را با دقت روی ترازوهای غول پیکر وزن می‌کنند تا بتوانند قیمت سوزاندن مرده را محاسبه کنند. هر نوع چوب قیمت مخصوص به خود را دارد که چوب صندل گرانترین آن‌هاست. استفاده از چوب کافی برای سوزاندن کامل جسد، هنری است که فقط برخی افراد در آن سررشته دارند. چنین جاذبه‌های گردشگری را نه در جاهای دیدنی ارمنستان و نه در هیچ جای دیگری پیدا نخواهید کرد.

سفر به سرزمین عجایب و بازدید از جاهای دیدنی هند با خدمات طاها گشت

در این مقاله 7 جای دیدنی هند را معرفی کردیم. با این حال جاذبه‌های گردشگری این کشور به همین موارد محدود نمی‌شود و موراد بسیاری را در برمی‌گیرد. شما می‌توانید برای کسب تجربه‌ای به یادماندنی از سفر به کشور هند، به تورهای طاها گشت بپیوندید. در پایان اگر سوالی دارید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا