اروپاجهان گردیدیدنی هاراهنمای سفر

جاهای دیدنی ونیز

در شهری پر از جاذبه‌های گردشگری مانند ونیز، انتخاب اینکه از کدام نقاط دیدنی بازدید کنید، بسیار سخت است. یکی از راه‌ها این است که برای چند ساعت در خیابان‌ها و گذرگاه‌های کوچک زیبا و در کنار کانال‌های آن قدم بزنید. در هر قدم، چیزی را خواهید دید که ارزش ثبت یک عکس را داشته باشد.

راه دیگر این است که به پیازا سن مارکو و کانال بزرگ بروید. اکثر مناظری دیدنی ونیز در اطراف این دو مکان قرار دارند. در این مطلب به معرفی بهترین جاهای دیدنی ونیز می‌پردازیم.

معرفی ونیز

ونیز یا به ایتالیایی Venezia، شهری در شمال شرقی ایتالیا و پایتخت منطقه ونتو است. این شهر متشکل از 126 جزیره کوچک است که توسط آب‌های آزاد و کانال‌هایی از هم جدا شده‌اند.

بخش‌هایی از شهر توسط 472 پل به هم متصل شده‌اند. در سال 2020، حدود 258685 نفر در ونیز بزرگ ساکن بودند که از این تعداد حدود 51000 نفر در جزیره تاریخی شهر ونیز(centro storico) و بقیه در سرزمین اصلی(terraferma) زندگی می‌کنند.

معرفی شهر ونیز

این شهر تقریباً برای یک هزار سال، از 810 تا 1797، پایتخت جمهوری ونیز بود. همچنین این شهر در قرون وسطی و رنسانس، یک قدرت بزرگ مالی و دریایی بود.

ونیز یک مقصد گردشگری محبوب است. کانال بزرگ و پیازا سن مارکو مرکز فعالیت‌های توریستی هستند و خیابان‌های پرپیچ‌وخم اطراف، مملو از کافه‌های شیک، فروشگاه‌های سوغاتی و بوتیک‌های منحصربه‌فرد و همچنین کاخ‌های رنسانس باشکوه و کلیساهای گوتیک هستند که می‌توانند تور ایتالیا نوروز 1403 را برای شما جذاب‌تر کنند.

کلیسای سنت مارکو

مسلماً شناخته‌شده‌ترین کلیسای ونیز و یکی از ساده‌ترین کلیساهای جهان، کلیسای سنت مارکو (Basilica di San Marco) است که‌ در اصل کلیسای خصوصی دوک  بود و با گنجینه‌های هنری بیزانسی و بخشی از غنیمت‌هایی که توسط کشتی‌های ونیزی پس از سقوط قسطنطنیه بازگردانده شده، تزئین شده است. این کلیسا در انتهای شرقی میدان سنت مارک، مرکز سیاسی و مذهبی سابق جمهوری ونیز واقع شده است و به کاخ دوک متصل است.

کلیسای سنت مارکو، به سنت مارک انجیلی، قدیس حامی شهر تقدیم شده است. ساختار کنونی، سومین کلیسایی است که احتمالاً در سال 1063 برای بیان آگاهی و غرور مدنی رو به رشد ونیز تاسیس شده بود.

کلیسای سنت مارکو

نماهای آجری اصلی و دیوارهای داخلی در طول زمان با سنگ‌های قیمتی و مرمرهای کمیاب، عمدتاً در قرن سیزدهم تزیین شد. بسیاری از ستون‌ها، نقش برجسته‌ها و مجسمه‌ها به دلیل مشارکت ونیزی در چهارمین جنگ صلیبی، از کلیساها، کاخ‌ها و بناهای تاریخی قسطنطنیه به عنوان غنایم برداشته شد.

کلیسای سنت مارک که با نام «کلیسای طلایی» نیز شناخته می‌شود، به دلیل موزاییک‌های طلایی معروف است. داخل گنبدها، طاق‌ها و دیوارهای فوقانی، با موزاییک‌های طلایی که قدیسان، پیامبران و صحنه‌های کتاب مقدس را به تصویر می‌کشید، پوشانده شد.

برخی از این موزاییک‌ها بعدا با تغییر ذائقه هنری و تعویض موزاییک‌های آسیب‌دیده روتوش یا بازسازی شدند. چنین کلیسای زیبا و جامعی را می‌توانید فقط در جاهای دیدنی فلورانس پیدا کنید.

میدان سن مارکو

 میدان سن مارکو که در انگلیسی به عنوان St Mark’s Square شناخته می‌شود، میدان عمومی اصلی ونیز است. این میدان، به طور کلی فقط به عنوان “لا پیازا” شناخته می‌شود که از لحاظ تلفظ ممکن است با برج پیزا اشتباه گرفته شود. میدان سن مارکو به‌عنوان مکانی باشکوه برای ملاقات توصیف می‌شود و برای قرن‌ها مرکز فعالیت و اجتماعات اجتماعی بوده است. میدان سن مارکو و پیاتزتا (“پیاتزا/میدان کوچک”) با هم مرکز اجتماعی، مذهبی و سیاسی ونیز را تشکیل می‌دهند.

میدان سن مارکو

برخی از وایت‌های گفته‌اند که ناپلئون به میدان سن مارکو لقب «اتاق پذیرایی اروپا» داده است. این میدان خانه برخی از مهم‌ترین نشانه‌های تاریخی و فرهنگی شهر است. مکان‌هایی شامل کاخ دوج و برج ساعت سنت مارک (Torre dell’Orologio) است که از طریق خیابان‌های پر از مراکز خرید به ریالتو، مرکز تجاری و مالی منتهی می‌شود.

کاخ دوج و پل آه ها

کاخ دوج یا دوک، شاهکاری از معماری گوتیک و نماد ونیز است. این محل اقامتگاه دوک و مقر دولت ونیز بود. کاخ مملو از اثاثیه گران‌قیمت، نقاشی، کف مرمر و صفحات چوبی طلاکاری شده بوده که در خیابان سن مارکو واقع شده است.

پل آه‌ یا افسوس، پل معروفی در ونیز است که از مرمر سفید ساخته شده و با بیست سر نقاب‌دار تزئین شده است. این پل، به عنوان یک ارتباط مستقیم بین اتاق‌های سربی و زندان‌ها عمل می‌کرد.

پس از محاکمه متهمان در دادگاه‌های کاخ دوج، آن‌ها را از طریق این پل، به سیاه‌چال‌ها و یا حتی به محل اعدام خود می‌بردند، به همین دلیل این محل را  «پل آه‌ها» نامیده‌‌اند. این جاذبه گردشگری به مانند کولوسئوم پر از داستان‌های تراژیک افرادی است که جان خود را در این مکان‌ها از دست دادند.

کاخ دوج و پل آه ها

گردشگران، این فرصت را دارند که پل ‌آه‌ها را از بیرون بدون پرداخت هزینه ورودی تماشا کنند. با این حال، اگر می‌خواهید با پای پیاده از روی پل عبور کنید و از طریق پنجره‌های میله ای به بیرون نگاه کنید، باید از کاخ دوج دیدن کنید که از دوشنبه تا یکشنبه از ساعت 08:30 تا 17:30 باز است.

پل ریالتو و سن پولو

پونته دی ریالتو یا پل ریالتو قدیمی‌ترین پل از چهار پلی است که روی کانال بزرگ ونیز ایتالیا قرار دارد و منطقه سان مارکو و سن پولو را به هم متصل می‌کند.

این پل اولین بار در سال 1173 به عنوان پل پانتونی ساخته شد و از آن زمان تاکنون چندین بار بازسازی شده است. ساخت پل سنگی فعلی، توسط آنتونیو داپونته در سال 1588 شروع و در سال 1591 تکمیل شد. این پل به یکی از نمادهای معماری و برترین جاذبه‌های گردشگری ونیز تبدیل شده است.

سن پولو کوچک‌ترین و مرکزی‌ترین منطقه از شش منطقه سستیری ونیز در شمال ایتالیا است که 86 هکتار در امتداد کانال بزرگ را پوشش می‌دهد. این منطقه از سال 1097 محل بازار اصلی ونیز بوده است و از قرن سیزدهم به کرانه شرقی کانال گراند توسط پل ریالتو متصل شده است.

پل ریالتو و سن پولو

بخش غربی این محله اکنون به خاطر کلیساهایش شناخته شده است، در حالی که بخش شرقی، که گاهی اوقات فقط ریالتو نامیده می‌شود، به دلیل کاخ‌ها و خانه‌های کوچکتر شناخته می‌شود.

از جاذبه‌های سان پولو می‌توان به پل ریالتو، کلیسای سان جاکومو دی ریالتو، کامپو سان پولو با کلیسای سن پولو، خانه گلدونی، کلیسای سانتا ماریا گلوریوسا دی فراری، کلیسای سان روکو و اسکوولا اشاره کرد که این تعداد بالای جاذبه گردشگری، آن را به به یکی از بهترین مقاصد شمادر تور ایتالیا تبدیل می‌کند.

برج ساعت

Torre dell’Orologio یا برج ساعت، یک ساختمان اولیه دوره رنسانس است که در سمت شمالی میدان سن مارکو، در ورودی Merceria در ونیز، ایتالیا قرار دارد. این مجموعه، یک برج بوده که شامل ساعت و ساختمان‌هایی پایین در هر طرف است.

برج ساعت ونیز

برج ساعت مربوط به دهه آخر قرن پانزدهم است. این برج با دو مجسمه بزرگ برنزی، معروف به مورها، تزئین شده و ساعت‌ها بر روی یک ناقوس ضربه می‌زنند. در زیر این سطح، شیر بالدار سنت مارک با کتاب باز، قبل از پس زمینه آبی با ستاره های طلایی قرار دارد.  در اطراف این برج مراکز خریدی وجود دارد، که می‌توانید چیز‌هایی به عنوان سوغات ایتالیا بخرید.

برج ناقوس

یکی دیگر از جاهای دیدنی ایتالیا و ونیز، برج ناقوس است. برج ناقوس کلیسای سنت مارکو در ونیز، نسخه بازسازی‌شده است که در سال 1912 به پایان رسید، برج قبلی در سال 1902 فرو ریخت.

این برج با ارتفاع 98.6 متر  بلندترین سازه در ونیز است و در عامیانه به آن  برج ارباب می‌گویند. برج ناقوس، در میدان سنت مارک در نزدیکی دهانه کانال بزرگ قرار دارد، در ابتدا به عنوان برج مراقبت برای مشاهده کشتی‌های نزدیک به شهر و محافظت از ورودی شهر در نظر گرفته شده بود. همچنین به عنوان نقطه عطفی برای هدایت ایمن کشتی‌های ونیزی به بندر عمل می‌کرد.

برج ناقوس ونیز

ساخت و ساز در اوایل قرن دهم آغاز شد و به طور پراکنده در طول زمان ادامه یافت زیرا ارتفاع برج به آرامی افزایش یافت. یک ناقوس و یک گلدسته برای اولین بار در قرن دوازدهم اضافه شد.

در قرن چهاردهم گلدسته طلاکاری شد و برج را برای کشتی‌های دوردست در دریای آدریاتیک قابل مشاهده کرد. در سال 1514 زمانی که ناقوس و گلدسته بر اساس طرح رنسانس قبلی توسط جورجیو اسپاوونتو بازسازی شدند، این برج ناقوس، به ارتفاع کامل خود رسید.

کلیسای سانتا ماریا دلا سلو ونیز

کلیسای سانتا ماریا دلا سلو، که به عنوان سلام و درود هم شناخته می‌شود، یک کلیسای کاتولیک رومی و کوچک بوده که روی کانال گراند ساخته شده است و کلیسا را هنگام ورود به میدان سن مارکو از آب نمایان می‌کند. این کلیسا برای بزرگداشت پایان شیوع وحشتناک طاعون که در سال 1630 شروع شد و بخش بزرگی از جمعیت ونتو را کشته بود ساخته شد و به مریم مقدس به عنوان بانوی سلامت تقدیم شد.

کلیسای سانتا ماریا دلا سلو ونیز

معمار، Baldassare Longhena، مأمور طراحی کلیسا شد. ساخت سانتا ماریا دلا سلو 56 سال طول کشید و در سال 1687 تکمیل شد. فضای داخلی این باسیلیکا هشت ضلعی بوده و هر ضلع ستاره‌ای نمادین مختص به خود دارد.

تئاتر ققنوس

Theatro La Fenice، معروف به “ققنوس”، یک خانه اپرای مشهور در ونیز، ایتالیا است. این مجموعه، یکی از بزرگترین اپراهای جهان است و میزبان بسیاری از اپراهای مشهور جهانی بوده است. تئاتر ققنوس در اواخر قرن 18 ساخته شد و در سال 1792 افتتاح شد.

تئاتر ققنوس

این سالن، در سال 1996 تا حد زیادی در اثر آتش‌سوزی ویران شد، اما مانند ققنوس از خاکستر بیرون آمد تا کار خود را ادامه دهد. نام آن، “Teatro La Fenice”، نشان‌دهنده نقش آن در “برخاستن از خاکستر” با وجود سه آتش سوزی است. در طول دهه 1900، La Fenice  یکی از مشهورترین تئاترهای اپرا در جهان بود. خانه اپرا نقش مهمی در تئاتر و تاریخ اپرا ایتالیا ایفا کرده است.

سفر به ونیز با طاهاگشت

ونیز، شهری است که به شما امکان می‌دهد با قایق‌های کوچک، به رویاهای خود سفر کنید. با عبور از کانال‌ها، بازارها و موزه‌های آن، شما به دنیایی از هنر، تاریخ و فرهنگ خواهید پیوست.

تجربه‌ی یک سفر به ونیز با تور طاها، برای شما فرصتی فراهم می‌کند تا این شهر عاشقانه و هنری را به گونه‌ای منحصر به فرد تجربه کنید. بنابراین، ما در تیم طاهاگشت شما را به یک سفر فوق‌العاده خواهیم برد که همیشه در خاطرات شما خواهد ماند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا