جهان گردیخاورمیانهدیدنی هاراهنمای سفرسفر در تاریخ

کاخ دولما باغچه استانبول

یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری استانبول، کاخ دولما باغچه است. نزدیک به پنجاه سال سلاطین عثمانی در قصری که در قرن نوزدهم ساخته شد، به عنوان اقامتگاه اصلی‌شان زندگی کرده‌اند و در حال حاضر این کاخ به عنوان موزه در دسترس عموم قرار دارد.

با گشت‌وگذار در اتاق‌ها و باغ‌های مجلل کاخ، می‌توانید تاریخ امپراتوری عثمانی را کشف کنید و سفری به گذشته‌ها داشته باشید. در این مقاله هر آنچه را که باید قبل از بازدید از کاخ دولما باغچه استانبول بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

دولما باغچه کجاست و چرا باید از آن دیدن کنیم؟

کاخ دولما باغچه در  Visnezade, Dolmabahce Cd., 34357 Besiktasقرار دارد و بسیار بیشتر از آن چیزی است که از دور به نظر می‌رسد. طراحی کاخ از معماری سنتی عثمانی که در اکثریت تاریخ تا آن زمان مورد استفاده قرار گرفته بود، فاصله گرفته و تا حد زیادی تحت تاثیر معماری اسلامی با برخی از تاثیرات بیزانسی است. در میان انواع و اقسام جاهای دیدنی استانبول، این کاخ یکی از برترین‌هاست و همه مسافران ترکیه باید از آن دیدن کنند.

در واقع بازدید از کاخ دولما باغچه ارزشمند است زیرا تجربه‌های منحصربه‌فردی از جمله معماری نفس‌گیر، تاریخ شگفت‌انگیز و زیبایی‌های طبیعی فوق‌العاده‌ای را به طور همزمان در اختیار گردشگران قرار می‌دهد.

دولما باغچه کجاست

تورهای مختلفی در استانبول وجود دارد که شما را در کاخ همراهی می‌کنند و بهترین راه برای رزرو آن‌ها، خرید آنلاین است. معمولا این تورها شامل راهنمای صوتی است و تقریبا یک ساعت طول می‌کشد.

هزینه ورودی کاخ دولما باغچه چقدر است؟

درست مانند ورودی دیگر بناهای مشابه مانند کاخ توپکاپی استانبول برای ورود به کاخ دولما باغچه نیز بلیت‌های مختلفی با قیمت‌های متفاوت وجود دارد. براساس وب‌سایت رسمی این کاخ، شما باید برای ورود به دولما باغچه یکی از چند نوع بلیت زیر را انتخاب کرده و ترجیحا برای اینکه در صف‌های طولانی منتظر نمانید، به صورت اینترنتی خریداری کنید:

  • بلیت‌های مستقیم به کاخ دولما باغچه با بخش حرمسرا عثمانی: از 39 یورو
  • تور قسمت‌های برجسته کاخ دولما باغچه و بخش حرمسرا عثمانی با بلیت‌های Skip-the-Line: 42 یورو
  • بلیت ترکیبی: کاخ دولما باغچه + ایاصوفیه + تور باسیلیکا سیسترن: 69 یورو
  • بلیت ترکیبی: گشت با راهنما در کاخ دولما باغچه + بلیط کشتی در بسفر: 65 یورو
  • ترکیبی: ایاصوفیه + کاخ توپکاپی + بلیت تورهای راهنما در آب انبار باسیلیکا: 59 یورو

البته لازم به ذکر است در صورت همراهی با تورهای طاهاگشت به مقصد استانبول نیازی به پرداخت هزینه جداگانه برای ورودی چنین جاذبه‌های گردشگری نیست.

جاذبه‌های اصلی کاخ دولما باغچه استانبول چه مواردی هستند؟

معمولا در تور استانبول به اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری هر جای دیدنی اشاره می‌شود. با این حال اگر قصد سفر به تنهایی و بدون تور را دارید، موارد زیر را هنگام بازدید از کاخ دولما باغچه استانبول به خاطر داشته باشید و حتما از آن‌ها دیدن کنید:

مسجد دولما باغچه

برای سال‌ها، مسجد دولما باغچه نقطه کانونی تاریخ ترکیه بوده است. رویدادهای مهم متعددی مانند تاسیس و فروپاشی امپراتوری عثمانی و همچنین جنگ‌های جهانی اول و دوم در این بنا رخ داده است. در واقع مسجد دولما باغچه یک شاهکار معماری قابل توجه و همچنین نمادی از امپراتوری عثمانی است.

مسجد دولما باغچه

برج ساعت دولما باغچه

یکی از دیدنی‌ترین جاهای دیدنی استانبول در شب برج ساعت کاخ دولما باغچه است که توسط عبدالحمید دوم ساخته شده و نمونه‌ای برجسته از طراحی عثمانی است. چهار پنجره در هر وجه برج ساعت طوری قرار داده شده که خورشید از میان آن‌ها بتابد و مانند ساعت آفتابی عمل کند. یک پلکان مارپیچ در برج ساعت به پشت بام منتهی می‌شود؛ جایی که چهار گنبد کوچک از بالا قابل مشاهده است.

دروازه‌های کاخ (دروازه خزانه و دروازه امپراتوری)

ورود به کاخ از دروازه خزانه‌داری است که در کنار برج ساعت واقع شده و به منطقه کوچکی با یک فواره و چهار ستون باز می‌شود. روی این دروازه دو نشان حک شده و کتیبه‌ای بر دیوارهای آن با خطوطی از قرآن وجود دارد. همچنین دروازه امپراتوری شکوه و جلال خاصی را به معرض نمایش می‌گذارد.

دروازه‌های کاخ (دروازه خزانه و دروازه امپراتوری)

سالن تشریفات کاخ دولما باغچه (Muayede Salonu)

سلاطین عثمانی در تالار تشریفات کاخ دولما باغچه میزبان میهمانان و همچنین سفرای خارجی بودند. این سالن بازسازی شده و برای بازدید عموم باز است. سقف دارای معماری خیره‌کننده‌ای است که نگاهی اجمالی به میراث و فرهنگ عثمانی دارد و دیوارها مملو از آثار هنری سلاطین عثمانی و زره‌های آن‌هاست. بنابراین اگر به این دوره تاریخی و معماری آن علاقه‌مند هستید، بازدید از این کاخ جذاب و نزدیک به خیابان استقلال استانبول را از دست ندهید.

حرمسرای کاخ دولما باغچه

از حرمسرا به عنوان «جواهری در تاج» یاد شده و یکی از شناخته‌شده‌ترین قسمت‌های کاخ است. حرمسرا در گذشته مکانی بود که بانوان می‌توانستند در آن زندگی و مردان را سرگرم کنند. در واقع حرمسرا مجموعه‌ای از ساختمان‌ها، باغ و همچنین حیاط بود و همیشه پرسنل امنیتی خاصی در آن‌جا حاضر بودند تا این بخش را از سایر ساکنان ساختمان جدا نگه دارند.

اتاق‌های دولتی کاخ دولما باغچه (Selamlık)

مهم‌ترین بخش کاخ، اتاق‌های دولتی است که در طبقه اول بوده و شامل مجموعه قابل توجهی از مبلمان، آثار هنری و وسایل تزئینی هستند. اتاق‌های دولتی برای نشان دادن قدرت امپراتوری عثمانی و نمایش تجملات آن ساخته شده‌اند. دکور اتاق‌ها منعکس کننده چندین دوره تاریخی از جمله کلاسیک، روکوکو، گوتیک و همچنین رنسانس است.

حمام‌های سلطان در کاخ دولما باغچه

تاسیسات خاص سلطان شامل 68 توالت، 6 حمام و دیوارهایی است که با موزاییکی از کاشی‌های پر نقش و نگار پوشیده شده است. همچنین طاق‌ها به طرز زیبایی طراحی و ساخته شده‌اند.

اتاق‌های آتاتورک

در ضلع شمالی کاخ، اتاق‌های آتاتورک قرار دارد که مصطفی کمال آتاتورک در دوران تبعیدش در آنجا مهمان بود. اتاق‌ها مملو از مصنوعات و وسایل شخصی از دوران زندگی آتاتورک است.

موزه مجموعه‌های کاخ دولما باغچه

این موزه در طبقه همکف کاخ قرار دارد و دارای چهار اتاق است که انواع آثار باستانی دربار عثمانی را از جمله تاج‌ها، ارسی‌ها، خنجرها، جواهرات، ارزها و موارد دیگر به نمایش می‌گذارد. در این موزه مجموعه‌ای از آثار هنری مینیاتوری عثمانی که بر روی سه دیوار موزه گردآوری و به نمایش گذاشته شده، جاذبه اصلی هستند.

تصویر کاخ دولما باغچه

موزه هنرهای زیبا

مجموعه‌ای از حدود 135000 قطعه هنری از تمام دوران‌ها و تمدن‌ها را می‌توان در موزه هنرهای زیبا یافت. این موزه دارای موضوعات متنوعی از جمله سرامیک، ظروف شیشه‌ای، هنرهای تزئینی، نقاشی و مجسمه سازی است. علاوه بر این کتابخانه بزرگی با بیش از 30000 کتاب در زمینه ادبیات و هنر در این موزه وجود دارد.

چگونه از تکسیم به کاخ دولما باغچه برویم؟

کاخ دولما باغچه یکی از جاهای دیدنی استانبول نزدیک تکسیم محسوب می‌شود. شما می‌توانید در میدان تکسیم سوار مترو شده، در ایستگاه کاباتاش پیاده شوید و پس از 15 دقیقه پیاده‌روی به کاخ برسید. همچنین راه دیگر این است که در میدان تکسیم سوار اتوبوس 42T شده و در ایستگاه بشیکتاش پیاده شوید. از این ایستگاه تا کاخ پیاده‌روی کوتاهی وجود دارد.

بهترین زمان برای بازدید از کاخ دولما باغچه چه زمانی است؟

تابستان یکی از بهترین زمان‌ها برای بازدید از کاخ دولما باغچه است، زیرا دمای هوا در این زمان بین 18 تا 35 درجه است.. صبح‌های زود در کاخ دولما باغچه بسیار زیباست زیرا نور کل ساختمان را روشن می‌کند و برای عکس‌برداری در فضای باز ایده‌آل است.

به بازدیدکنندگان توصیه می‌شود برای جلوگیری از شلوغی و استفاده از نور زیبای خورشید، 20 دقیقه زودتر از ساعت کاری کاخ دولما باغچه حضور پیدا کرده و بازدید از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهر مانند پل گالاتا استانبول را به بعد موکول کنند.

بازدید از کاخ دولما باغچه استانبول با تورهای طاها گشت

در این مقاله هر آنچه که باید قبل از سفر به ترکیه درباره کاخ دولما باغچه استانبول بدانید، در اختیار شما قرار دادیم. شما می‌توانید با بازدید از این کاخ با سبک و سیاق خاندان عثمانی بیشتر آشنا شوید و از مشاهده معماری زیبای این بنا که بزرگ‌ترین کاخ ترکیه محسوب می‌شود، لذت ببرید.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوال یا تجربه‌ای در بازدید از کاخ دولما باغچه استانبول دارید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا