اروپاجهان گردیدیدنی هاراهنمای سفرسفر در تاریخ

کلیسای نوتردام

هیچ سفری به پاریس بدون بازدید از مکان مشهور جهانی نوتردام که یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است، کامل نخواهد بود. به دلیل آتش‌سوزی ویرانگر کلیسای جامع نوتردام در سال 2019، کلیسا تا اطلاع ثانوی بسته است. با این حال هنوز نمای بیرونی کلیسای جامع هم از نزدیک و هم از دور قابل بازدید است. در این مقاله راهنمایی برای بازدید از کلیسای نوتردام تهیه کرده‌ایم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

کلیسای نوتردام کجاست؟

با خرید بلیط پرواز خارجی به مقصد پاریس به این کلیسا می‌رسید. در واقع نوتردام را می‌توان درست در قلب پاریس، در جزیره‌ای در وسط رود سن که به نام Île de la Cité شناخته می‌شود، پیدا کرد. این منطقه قدیمی‌ترین بخش پاریس بوده و شواهد باستان‌شناسی حاکی از سکونت انسان در این جزیره برای هزاران سال است. جزیره که هنوز حال و هوای قرون وسطایی خود را حفظ کرده، بین قرن چهارم تا چهاردهم، مرکز تجارت و زندگی تجاری در پاریس بود و در حال حاضر خانه مکان‌هایی مانند کلیسای سنت‌-شپل، نوتردام، بازار گل و کاخ عدالت است.

داستان کلیسای نوتردام

بازدید از کلیساها رایگان است و هر روز سال باز می‌شود. با پرداخت هزینه‌ای ناچیز می‌توانید از برج کلیسای جامع بازدید کنید و از مناظر خیره‌کننده پاریس لذت ببرید. بهترین زمان بازدید هنگام غروب آفتاب، برای استفاده حداکثری از نور عصر است. اگر در بهار از کلیسای جامع بازدید می‌کنید، به شدت توصیه می‌کنیم از باغ‌های مجاور Square Jean XXIII دیدن کنید تا بهترین شکوفه‌های گیلاس را در پاریس ببینید.

چرا کلیسای نوتردام اینقدر معروف است؟ داستان کلیسای نوتردام

تقریبا هر شهر اروپایی یک کلیسای جامع سنگی بزرگ دارد. بنابراین ممکن است این سوال برای شما هم پیش بیاید که دقیقا چه چیزی کلیسای نوتردام پاریس را تا این حد معروف و به یکی از جاهاي ديدني اروپا تبدیل کرده است. رمان معروف ویکتور هوگو در تبدیل کلیسای جامع به معروف‌ترین کلیسای پاریس نقش کلیدی داشته است. وقتی روبه‌روی محراب قرار می‌گیرید، در سمت چپ پشت کلیسا، دریچه‌ای در سقف وجود دارد که تا برج ناقوس منتهی می‌شود و همین الهام‌بخش هوگو برای نوشتن رمان گوژپشت نوتردام بود.

دیدنی های کلیسای نوتردام

امروزه، نوتردام خانه تاج خار، مشهورترین یادگار مسیحی در جهان است. در آن روزگار، خرید این اثر بیشتر از هزینه ساخت سنت‌-شپل (که در ابتدا برای نگهداری تاج ساخته شده بود) برای فرانسه هزینه داشت. در اولین جمعه هر ماه، این یادگاری برای دیدن و بوسیدن در دسترس است. در غیر این صورت معمولا در پشت کلیسای جامع زیر پوشش قرمز رنگی می‌توانید آن را مشاهده کنید. ناقوس بزرگ به نام «امانوئل بل» شناخته شده و فقط در تاریخ‌های خاص مانند یکشنبه عید پاک و روز کریسمس نواخته می‌شود. این ناقوس بزرگ‌ترین ناقوس کلیسای جامع است و تقریبا 10 تن وزن دارد.

چیزهایی که نباید دیدن آن را در بازدید از کلیسای نوتردام از دست بدهید!

هنگام سفر به پاریس و بازدید از کلیسای نوتردام، جاذبه‌های زیادی وجود دارد که دیدن آن‌ها، ارزشش را دارد بابت قیمت تورهای اروپا هزینه کنید. در بازدید از این جاذبه گردشگری موارد زیر را به یاد داشته باشید:

معماری و مجسمه‌های کلیسای نوتردام

نمای نمادین جلوی فلات نوتردام تنها چیزی نیست که کلیسای جامع به آن شهرت دارد. در عوض، نمای بیرونی پر از گارگویل و واهی است که موجودات سنگی حکاکی شده‌ای هستند. این مجسمه‌ها اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. برای تشخیص هر کدام به یاد داشته باشید گارگویل‌ها دارای دهانه‌هایی هستند که آب جاری را از پشت بام دور می‌کنند، در حالی که واهی‌ها صرفا مجسمه هستند.

معماری و مجسمه‌های کلیسای نوتردام

همه این مجسمه‌های اسطوره‌ای در نوتردام به صورت جداگانه حکاکی شده‌اند و هر کدام شخصیت و ظاهر منحصر به فرد خود را دارند. بسیاری از ویژگی‌های گوتیکی که امروزه می‌توانید در معماری این کلیسا و طی تورهای فرانسه مشاهده کنید، در طول بازسازی عمده‌ای که توسط ویولت لو دوک در قرن نوزدهم انجام شد، اجرا شده است.

فضای داخلی کلیسای نوتردام

اگرچه همیشه به نظر می رسد که یک صف طولانی برای ورود به کلیسای جامع وجود دارد، اما در واقع فقط حدود یک ربع طول می‌کشد تا وارد کلیسای جامع شوید. قدمت این ارگ به قرن هجدهم بازمی گردد؛ بنابراین ارزش صبر کردن را دارد. به محض قدم گذاشتن در ساختمان معروف جهان، عظمت این مکان با طول 130 متری خود شما را شگفت‌زده می‌کند. البته همانطور که در ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم در حال حاضر به دلیل آتش سوزی سال 2019 امکان ورود به کلیسا وجود ندارد.

فضای داخلی کلیسای نوتردام

تماشای پاریس از بالای برج کلیسای نوتردام

هنگام صعود به بالای برج کلیسا، در دو سطح می‌توانید توقف کنید و از منظره 360 درجه پانورامای پاریس لذت ببرید. بسیاری از گردشگران سطح بالایی را ترجیح می‌دهند زیرا سطح پایین با توری پوشانده شده است و همین، عکس گرفتن را بسیار دشوار می‌کند. مانند بسیاری از بناهای تاریخی پاریس از جمله طاق پیروزی و برج ایفل توصیه می‌کنیم هنگام غروب آفتاب بالا بروید و از تماشای غروب پاریس در آن ارتفاع لذت ببرید.

دخمه باستان شناسی نزدیک کلیسای نوتردام

در پشت میدان پشت در ورودی، ورودی دخمه باستان شناسی قرار دارد. قبل از آتش سوزی ورود به بخش اصلی کلیسای جامع رایگان بود اما برای بازدید از موزه باستان شناسی باید ورودی بپردازید. موزه زیرزمینی که در سال 1965 تاسیس شد، هزاران سال تاریخ پاریس را روایت می‌کند. بنابراین برای کسانی که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ نوتردام و در واقع پاریس هستند، بازدید از دخمه و همچنین کاخ ورسای ضروری است.

دخمه باستان شناسی نزدیک کلیسای نوتردام

کلیسای نوتردام بعد از آتش سوزی؛ حادثه‌ای دلخراش در سال 2019

عصر روز دوشنبه، 15 آوریل 2019، در حالی که نوتردام ارزشمند پاریس به مدت 9 ساعت از کنترل خارج شد، جهان نفس خود را حبس کرد. صدها نفر از مردم پاریس پشت موانع ایستاده بودند و بسیاری از آن‌ها اشک می‌ریختند. میلیون‌ها نفر آتش‌سوزی کلیسا را به صورت زنده از تلویزیون تماشا کردند. متاسفانه خسارات غیرقابل اجتناب و بزرگی در این حادثه رخ داد. در این حادثه، علاوه بر آتش نشانان خدمه‌ای که به طور ویژه آموزش دیده بودند، زنجیره انسانی تشکیل دادند تا بقایای تاج خار، تزئینات و سایر وسایلی را که می‌توانستند، از کلیسا نجات دهند.

یادگارهای نوتردام شامل تاج خارها، مقداری از چوب صلیب عیسی و همچنین میخ استفاده شده در مصلوب شدن است. شاه لویی نهم که بعدها به سنت لوئیس معروف شد، این اشیاء را در قرن سیزدهم به پاریس آورد. خدمه شجاع موفق شدند همه این اقلام مقدس را از آتش نجات دهند! آنها همچنین Le Grand Orgue (ارگ بزرگ) و پنجره‌های گل رز رنگی را نجات دادند. پنجره گل رز جنوبی نوتردام، ساخته شده توسط تیمی از صنعتگران با استعداد در سال 1260، نمونه‌ای باشکوه از هنر برجسته مسیحی است.

سفری خاطره‌انگیز در کلیسای نوتردام پاریس با تورهای طاهاگشت

در این مقاله با کلیسای نوتردام پاریس آشنا شدید. شما می‌توانید برای گذراندن ساعاتی شگفت‌انگیز در این کلیسا به تورهای ما در طاها گشت ملحق شوید یا با تهیه بلیط سفر خود به مقصد پاریس، راهی این شهر زیبا شوید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوالی در این باره دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی طاهاگشت به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا