آسیاجهان گردیدیدنی هاراهنمای سفرطبیعت گردی

جاهای دیدنی سریلانکا

کشور جزیره‌ای سریلانکا در آسیای جنوبی مجموعه‌ای گیج‌کننده از چیزها را برای دیدن و انجام دادن به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد.  می‌توانید جاذبه‌های گردشگری مانند برج جدید لوتوس را در پایتخت شهر کلمبو تجربه کنید یا فیل‌هایی را ببینید که بهترین زندگی خود را در جنگل پارک ملی می‌گذرانند.

همچنین جاذبه‌های بیرونی مانند انجام سافاری پلنگ‌نگاری در پارک ملی یالا یا پیاده‌روی در مسیر زیارتی در شب برای دیدن طلوع خورشید در قله آدم وجود دارد. سریلانکا همه این کارهای هیجان‌انگیز را با برخی از زیباترین مناظر طبیعی جهان از سواحل استوایی گرفته تا کوه‌ها و جنگل‌های بارانی را ارائه می‌دهد.

هزاران سال فرهنگ، نفوذ جالب استعمار خارجی، مردم بسیار خونگرم، استراحتگاه‌های ساحلی زیبا را اضافه کنید و یکی از مقاصد تعطیلات عالی جهان را ببینید. با فهرست برترین جاذبه های گردشگری سریلانکا، گشت و گذار خود را در این کشور فریبنده برنامه‌ریزی کنید.

قلعه صخره‌ای سیگیریا

تور مالزی سنگاپور، سریلانکا و به طور کلی آسیای شرقی سرشار از زیبایی‌های طبیعی است. قلعه صخره‌ای سیگیریا کاملاً چشم‌نواز است. دیواره‌های صخره‌ای 200 متر از سطح زمین بالا می‌آیند و تنها جای خود را به یک فلات صاف در قله خود می‌دهند. راه پله‌های شیب دار برای رسیدن به بالا و نقاشی‌های دیواری زیادی برای شگفت زده شدن در راه بالا وجود دارد.

قلعه صخره‌ای سیگیریا

در بالای صخره، می‌توانید بقایای یک تمدن باستانی، از جمله آثار یک قصر و صومعه را پیدا کنید. ساختن سازه‌ای در این ارتفاع قرن ها پیش نیاز به نبوغ مهندسی واقعی داشت. در اطراف قلعه صخره‌ای غارها و باغ‌های مهم زیادی وجود دارد که  به طرز چشمگیری، برخی از اولین باغ‌های محوطه‌سازی شده در جهان هستند.

این قلعه صخره ای باستانی زمانی قصر پادشاه جزیره در بالای کوه بوده است. ویرانه‌های کاخ که گمان می‌رود در قرن‌های چهارم و پنجم میلادی ساخته شده‌اند، در بالای صخره‌ای 220 متری قرار دارند. کناره‌های کوه نقاشی‌های دیواری غول‌پیکر کشیده شده و در نیمه‌ی راه کوه، دروازه‌ای غول‌پیکر وجود دارد که به شکل شیر حک شده است.

نام این سازه در سانسکریت باستان به معنای سنگ شیر است. کاخ بالا و مجموعه شهر در پایین یکی از مهم‌ترین نمونه‌های شهرسازی جهان در هزاره اول هستند. ویرانه‌ها در نزدیکی شهر دامبولا در استان مرکزی کشور قرار دارند.

معبد دندان

پس از خرید بلیط هواپیما خارجی به مقصد سریلانکا می‌توانید از معبد دندان مراجعه بازدید کنید. در شهر کندی (درست در کنار موزه ملی کندی)، معبد دندان و یادگاری که در آن نگهداری می‌شود، یکی از مقدس‌ترین مکان‌های روی زمین برای کسانی است که از ایمان بودایی هستند.

معبد حاوی یکی از دندان‌های بودا است. افسانه‌ها حاکی از آن است که این دندان در بستر مرگ از بودا گرفته شد و سپس از هند به سریلانکا قاچاق شد. این یادگار که گمان می‌رود دندان بودا باشد، بر سیاست سریلانکا نیز تأثیر می‌گذارد، زیرا هر کسی که دندان را در اختیار داشته باشد، فرمانروای قانونی کشور است. معبد دندان بخشی از مجموعه کاخ سلطنتی است.

معبد دندان

تا به حال تلاش‌های زیادی برای سرقت یا از بین بردن دندان انجام شده است. دو بار در روز، پوجاها برای بزرگداشت یادگار برگزار می‌شوند و به بازدیدکنندگان و فداییان این فرصت را می‌دهند که نگاهی اجمالی به دندان درون محفظه آن داشته باشند. در روزهای چهارشنبه نیز غسل کردن معبد انجام می‌شود.

اعتقاد بر این است که آب مقدس حاصل از حمام کردن دارای قدرت شفابخش است. اگر علاقه‌مند به آیین بودا و معابد آن‌ها هستید بعد  از سریلانکا تور تایلند هم می‌تواند برای شما مناسب باشد.

قله آدم

در قله Adam’s Peak ردپایی از سنگ است. برای تعدادی از ادیان مختلف اهمیت معنوی دارد، با این حال، در حال حاضر یک صومعه بودایی در قله وجود دارد. برای بودایی‌ها، رد پای بودا است. برای مسیحیان، رد پای آدم است و برای هندوها رد پا به شیوا نسبت داده می‌شود.

قله آدم

این سایت یک مکان محبوب برای زیارت، به ویژه در شب‌های ماه کامل است. پیاده‌روی به بالای کوه برای دیدن جای پا از طریق یک پلکان شیب‌دار شامل بیش از 5000 پله است. مسیر با بسیاری از غرفه‌های چای و فروشگاه‌های مواد غذایی که به عنوان مکان‌های استراحت عمل می‌کنند، ردیف شده است. اکثر مردم پیاده‌روی خود را از ساعت 2:30 بامداد آغاز می‌کنند تا در زمان طلوع خورشید به قله برسند.

قلعه گال

گم شدن در کوچه‌ها و خیابان‌های سنگفرش شده در قلعه گال آسان است. امروزه این منطقه مملو از رستوران‌های مدرن، هتل‌ها، لباس‌ها و فروشگاه‌های سوغاتی است.

قلعه گال

در همین حال، افسونگرها و مارها در کنار دیوار دریا صف کشیده‌اند. با این حال، این قلعه همیشه یک مکان جهانی نبود. هنگامی که پرتغالی‌ها برای اولین بار در سال 1505 به جزیره وارد شدند، یک قلعه اساسی ساخته شد. از جمله دیوار دریایی عظیمی که هنوز قلعه را فرا گرفته است و یکی از مقاصداصلی در تور سریلانکا است. قلعه گال یک نمونه عالی از ترکیب معماری اروپایی و آسیایی است.

پارک ملی یالا

اورانگوتان‌ها را با تور اندونزی ببینید و پلنگ‌ها را با تور سریلانکا. پارک ملی یالا از مناظر جذاب و وفور تنوع در حیات وحش سریلانکا تشکیل شده است. این پارک دارای بالاترین تراکم پلنگ در جهان است، بنابراین احتمال دیدن آن‌ها بسیار زیاد است. اگرچه پلنگ‌ها جاذبه اصلی اینجا هستند، اما فیل‌ها، خرس‌های تنبل و کروکودیل‌ها را هم می‌توانید از نزدیک ببینید. فیل‌های زیادی نیز وجود دارند و احتمالاً در جاده‌های داخل پارک با آن‌ها روبرو خواهید شد. پارک به پنج بلوک تقسیم شده است. برخی از آن‌ها تا زمانی که یالا در سال 1938 به یک پارک ملی تبدیل شد، در اختیار شکارچیان قرار گرفت.

پارک ملی یالا

اینجا جایی است که می‌توانید یک تجربه سافاری به سبک تور سریلانکا داشته باشید. این پارک ملی بزرگ با اقیانوس هند هم مرز است و دارای طیف گسترده‌ای از اکوسیستم‌های مختلف است. از محیط دریایی خط ساحلی گرفته تا مراتع تا جنگل‌های بارانی استوایی.

همچنین بیش از 200 گونه پرنده وجود دارد که خانه خود را در منطقه پارک ایجاد می کنند، از جمله چندین گونه بومی سریلانکا.

جدای از جانوران و گیاهان، این پارک دارای دو مکان زیارتی تاریخی و بسیار محبوب است. معابد Situlpahuwa و Magul Vihara چهار برابر بیشتر از حیوانات، بازدیدکنندگان را به پارک می‌کشانند. پارک ملی یالا در ساحل جنوب شرقی جزیره در نزدیکی شهر هامبانتوتا قرار دارد.

پارک ملی یالا

بوتالا شهر مجاور است و اگر می‌خواهید چند روز در پارک بگردید، می توانید در آنجا بمانید. اقامت در آنجا نیز راهی جالب برای تجربه زندگی واقعی و روستایی در سریلانکا است.

پارک ملی  Udawalawe

این پارک ملی کوچک‌تر نسبت به یالا، عمدتاً یک جاذبه توریستی محبوب برای دیدن فیل‌ها است. اندازه کوچک آن، کمتر از 120 مایل مربع، و جمعیت زیاد آن با بیش از 250 فیل، به این معنی است که مطمئناً آن‌ها را خواهید دید. پارک ملی Udawalawe که در حدود 100 مایلی کلمبو در بخش جنوبی مرکزی جزیره قرار دارد، همچنین پناهگاه بسیار مهمی برای پرندگان آبزی است و مکانی عالی برای بازدید از پرندگان است.

پارک ملی Udawalawe

رسیدن به آنجا آسان است و اکثر مردم در یک تور سازماندهی شده از کلمبو یا از یکی از استراحتگاه‌های هامبانتوتا بازدید می‌کنند. زمان رانندگی از کلمبو کمتر از سه ساعت و از استراحتگا‌های ساحلی حدود یک ساعت است.

نقطه ضعف Udawalawe این است که پارک می‌تواند شلوغ باشد و همه می‌خواهند فیل‌ها را ببینند. رانندگان جیپ سافاری با انعام کار می‌کنند و می توانند در مورد یافتن حیوانات برای مشتریان خود بسیار رقابتی و تهاجمی باشند.

برج لوتوس کلمبو

یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری سریلانکا یکی از جدیدترین و بلندترین جاذبه‌های این کشور است. برج لوتوس کلمبو در سال 2019 به عنوان بلندترین سازه مستقل جنوب آسیا افتتاح شد.

برج لوتوس کلمبو

اگرچه این برج یک جاذبه توریستی محبوب است، اما به دلایل بسیار سودمندتری ساخته شده است: این برج مرکز شبکه‌های رادیویی، تلویزیونی و تلفن همراه کشور و آنتن‌های آنها است. این برج الهام گرفته از پیاز نیلوفر آبی که مشرف به کل شهر و اقیانوس هند است، 368 متر ارتفاع دارد و مکانی عالی برای گرفتن عکس‌های زیبا  است. با رزرو بلیط خارجی سریلانکا، هم از مناظر طبیعی لذت ببرید، هم از جاذبه‌های  مدرن کشور.

یک مرکز خرید در پایه برج وجود دارد. از اینجا، می‌توانید با آسانسورهای فوق‌العاده سریع به مناطق رصد داخلی و خارجی بروید. همچنین یک رستوران گردان در بالا وجود دارد که مکانی بسیار محبوب برای شام‌های رمانتیک است. از رستوران شیک بگذرید و شانس خود را در فودکورت مرکز خرید امتحان کنید.

مجموعه‌ای از غرفه‌های خوشمزه را پیدا خواهید کرد که غذاهای خیابانی سریلانکا را ارائه می‌دهند. نمای بیرونی برج لوتوس با نور ال ای دی پوشانده شده است و هر روز عصر و در تعطیلات خاص نمایش‌های نوری را انجام می‌دهند.

میهینتال

Mihintale  کوهی در نزدیکی شهر Anuradhapura است. قله آن برای جامعه بودایی اهمیت معنوی زیادی دارد. اعتقاد بر این است که در بالای این کوه یک راهب بودایی به نام ماهیندا با پادشاه Devanampiyatissa ملاقات کرد. راهب ماهیندا پادشاه را تحت تأثیر صلح آمیز بودن آموزه بودایی و طبیعت خشنود و آرام او قرار داد. پادشاه متعاقباً از جنگ دست کشید و صلح را در سراسر کشور گسترش داد. چندین ساختار مذهبی و تاریخی چشمگیر در کوه میهینتال و اطراف آن وجود دارد و سالانه صدها زائر از این مکان دیدن می‌کنند.

میهینتال

پل نه قوس

یکی از نمادین‌ترین مناظر سریلانکا، پل Nine Arch Bridge در شهر کوچک کوهستانی الا است. این منظره چشم‌اندازهای تماشایی از منطقه اطراف را ارائه می‌دهد که از فضای سرسبز و مزارع چای تشکیل شده است.

در تور هند قطار‌ها با جمعیت بالا می‌بینید که آدم‌های زیادی از آن آویزان شدند، اما قطار‌های که بر پل نه قوس حرکت می‌کنند تفاوت دارند. بازدیدکنندگان می‌توانند حرکت قطارها از روی پل را تماشا کنند که در امتداد حلقه Demodara حرکت می‌کنند و مناظر بی‌نظیری ایجاد می‌کنند.

پل نه قوس

این پل که در روزهای اولیه گسترش راه آهن در سریلانکا ساخته شد، بسیار چشمگیر است زیرا از سیمان، سنگ و آجر و بدون استفاده از فولاد ساخته شده است.

ماجراجویی فراموش‌نشدنی با تور‌های طاهاگشت

ما به کشوری با فرهنگ غنی، طبیعت خیره‌کننده و میراث تاریخی فراوان پرداختیم. با وجود همه این زیبایی‌ها، ما شما را به یک ماجراجویی فراموش‌نشدنی در این سرزمین دعوت می‌کنیم. حالا فرصتی برای کشف این جایگاه‌های زیبا و تجربه کردن فضاهای معنوی و آرامش بخش سریلانکا را از دست ندهید. بپیوندید به تور طاهاگشت و با ما در این سفر به دنیای آرام و شگفت‌انگیز سری‌لانکا همراه باشید و لحظاتی ماندگار را در این سرزمین زیبا تجربه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا