اروپاجهان گردیدیدنی هاراهنمای سفرسفر در تاریخ

کولوسئوم

رم واقع در جنوب اروپا، پایتخت ایتالیا، یکی از هیجان‌انگیزترین شهرهای جهان است که سالانه بیش از 7.6 میلیون گردشگر را به خود جذب می‌کند. در این شهر جاذبه‌های توریستی بسیاری از جمله مانند پانتئون، فروم رومی، فواره تروی، شهر واتیکان و غیره وجود دارد که در این میان نباید بازدید از کولوسئوم، یکی از معتبرترین مکان‌های تاریخی جهان را از دست بدهید. در این مقاله راهنمایی برای بازدید از این بنای دیدنی و جذاب تهیه کرده‌ایم. اگر شما هم سفری به رم در پیش دارید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

کولوسئوم در کجاست؟ آدرس دقیق این جاذبه گردشگری را به همراه داشته باشید!

کولوسئوم در قلب روم باستان و در نزدیکی سایر سازه‌های باستانی چشمگیر مانند فروم رومی و Circo Maximus قرار دارد. آدرس کامل کولوسئوم به شرح زیر است:

  • Piazza del Colosseo, 1, 00184 Comune di Roma RM

کولوسئوم در جنوب شرقی جاذبه‌هایی مانند پانتئون، فواره تروی و پله‌های اسپانیایی قرار دارد. با پیاده‌روی، از این قسمت شهر تا کولوسئوم حدود 25 دقیقه طول می‌کشد. همچنین از واتیکان تا کولوسئوم حدود یک ساعت پیاده‌روی دارد؛ بنابراین اگر مقصد اول شما در تور اروپایی خود واتیکان است، بهتر است با وسایل نقلیه عمومی مانند تاکسی و اتوبوس به کولوسئوم بروید.

کولوسئوم در کجاست

تاریخچه کولوسئوم؛ از آمفی تئاتر تا کلیسا و قلعه خانواده‌های روم باستان

کولوسئوم به عنوان هدیه‌ای به مردم رم توسط امپراتور وسپاسیان از سلسله فلاویان ساخته شد. ساخت‌وساز این بنا در حدود سال 70-72 پس از میلاد آغاز شد و تکمیل این شگفتی مهندسی بیش از یک قرن طول کشید. تیتوس، پسر امپراطور وسپیان، این سازه را به نام آمفی تئاتر فلاویان در سال 80 پس از میلاد افتتاح کرد. افتتاحیه بزرگ این مکان شامل صد روز بازی‌های گلادیاتوری و مبارزه با حیوانات وحشی بود. با گذشت زمان، رومی‌ها از کولوسئوم برای میزبانی درام، دعواهای نمایشی و اجرای اعدام در ملاء عام استفاده می‌کردند.

تاریخچه کولوسئوم؛ از آمفی تئاتر تا کلیسا و قلعه خانواده‌های روم باستان

اعتقاد بر این است که کولوسئوم به عنوان کلیسا و قلعه نیز توسط خانواده‌های رومی و همچنین به عنوان معدن مورد استفاده قرار می‌گرفت. رومی‌ها در دوران اوج امپراتوری روم به طور فعال از آن استفاده می‌کردند، اما در قرن بیستم به دلیل بلایای طبیعی مانند زلزله و صاعقه از بین رفت و تقریبا دو سوم این بنای باشکوه ویران شد. به لطف کار مرمتی که در دهه 1990 آغاز شد، امروزه این بنای تاریخی مشهورترین میراث روم باستان و یکی از جذاب‌ترین جاهاي ديدني اروپا است که میلیون‌ها گردشگر را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند.

معماری کولوسئوم و امکانات بی‌نظیر آن؛ شگفتانه‌ای از روم باستان!

کولوسئوم با 189 متر طول، 156 متر عرض و 50 متر ارتفاع، با مساحت کل تقریبا 6 هکتار، همچنان رکورد جهانی گینس را به عنوان بزرگ‌ترین آمفی تئاتر جهان دارد. کولوسئوم چهار طبقه که با استفاده از سنگ تراورتن به عنوان ماده اولیه و بتن ساخته شده است، یکی از پیچیده‌ترین سازه‌های ساخت بشر در زمان خود بود. ستون‌های کولوسئوم و طاق‌هایی که با مجسمه‌های خدایان و امپراتوران تزئین شده‌اند، برجسته‌ترین ویژگی آن هستند. اگر به معماری این بنا علاقه‌مند هستید، سفر به فلورانس را نیز پیشنهاد می‌کنیم.

در داخل این بنا رومی‌ها کف چوبی میدان را با ماسه پوشانده بودند تا از لغزش رزمندگان جلوگیری کرده و نظافت نبردهای پس از گلادیاتورها را آسان کنند! همچنین کولوسئوم دارای آسانسور، ماشین‌آلات ویژه و درهای تله برای رها کردن حیوانات به زمین اکشن بود. سازه خاصی به نام هگماتا (Hegmata) برای بلند کردن حیوانات سنگین از هیپوژئوم (شبکه زیرزمینی تونل‌ها و اتاقک‌ها) به سمت میدان مورداستفاده قرار می‌گرفت. مبارزان از طریق دروازه زندگی وارد میدان می‌شدند و دروازه مرگ برای خروج گلادیاتورهایی که در جریان مبارزه کشته می‌شدند، استفاده می‌شد.

معماری کولوسئوم و امکانات بی‌نظیر آن؛ شگفتانه‌ای از روم باستان!

کولوسئوم رومی همچنین دارای یک شبکه دو سطحی زیرزمینی از راهروها و سلول ها به نام Hypogeum است. حیوانات و گلادیاتورها قبل از ورود به میدان در اینجا نگهداری می‌شدند. یکی دیگر از امکانات پیشرفته در این شگفتی امپراتوری روم، صدها فواره بود که برای رفع تشنگی تماشاگران استفاده می‌شد. کولوسئوم برای کنترل ورود و خروج تماشاگران  80 ورودی داشت و همچنین مجهز به ولاریوم بود تا از تماشاگران در برابر آفتاب و باران محافظت کند.

ورودی‌های کولوسئوم و انواع بلیط‌های بازدید از آن

کولوسئوم دارای 3 ورودی است: یک ورودی برای بازدیدکنندگان فردی، ورودی گروهی و ورودی سالن. ورودی مخصوص بازدیدکنندگان فردی Speone Valadier نامیده می‌شود و تنها ورودی است که در حال حاضر استفاده می‌شود. ورودی سالن که Stern نام دارد، فقط برای مسافران تور ایتالیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورود به کولوسئوم از ورودی Varco Stern نیز در حال حاضر به حالت تعلیق درآمده است.

همه بازدیدکنندگان کولوسئوم، باید بلیط تهیه کنند. البته در برخی روزها بازدید از این بنا رایگان است و کودکان زیر 18 سال نیز نیازی به تهیه بلیط ندارند. با این حال در این شرایط هم باید بازه رزروی را از قبل انتخاب کنید. قیمت بلیط ورود به کولوسئوم در سال 2023 به شرح زیر است:

  • 18 یورو برای بزرگسالان
  • 4 یورو برای شهروندان 18 تا 25 ساله اتحادیه اروپا

همچنین اگر بخواهید از برخی مناطق خاص کولوسئوم نیز شامل مناطق زیرزمینی و Arena دیدن کنید، باید 22 یورو (به اضافه 2 یورو هزینه رزرو) بپردازید. توجه داشته باشید که این قیمت‌ها در صورت رزرو در وب‌سایت رسمی است. سایت‌های فروش بلیط شخص ثالث معمولا کمی بلیط را گران‌تر می‌فروشند.

دیدنی‌های کولوسئوم

دیدنی‌های کولوسئوم که نباید از دست بدهید

کولوسئوم به عنوان یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی ایتالیا، جاذبه‌های بسیاری دارد. در این بخش با زیبایی‌های این بنا آشنا می‌شوید:

1. ستون‌ها و طاق‌های کولوسئوم

همه گذرگاه‌های طاق‌دار شماره‌گذاری شده‌اند. این اعداد در گذشته به تماشاگران اجازه می‌داد تا صندلی‌های خود را پیدا کنند. 76 گذرگاه‌ طاق‌دار به عنوان ورودی عمومی کولوسئوم و برای ورود مردم عادی بودند و چهار مورد باقی‌مانده برای ورودی افراد مهم شامل امپراتورها، سناتورها و مقامات بلندپایه بازدیدکننده رزرو شده بود.

ستون‌ها و طاق‌های کولوسئوم

2. پلاک آمفی تئاتر فلاویان

پلاکی که به نمای کولوسئوم چسبیده است، نام این بنا را به عنوان آمفی تئاتر فلاویوم نشان می‌دهد. این نام نشان‌دهنده سلسله فلاویان است که آن را ساخته‌اند. این پلاک را می‌توان در دیوار کولوسئوم که رو به معبد ونوس است، مشاهده کرد.

پلاک آمفی تئاتر فلاویان

3. صلیب کولوسئوم

یک صلیب چوبی بزرگ در فضای داخلی کولوسئوم نصب شده که توسط پاپ ژان پل دوم در سال 2000 برای بزرگداشت همه شهدای مسیحی در آنجا قرار گرفت. نمونه چنین صلیب‌هایی در کلیسای جامع فلورانس نیز وجود دارد.

صلیب کولوسئوم

4. دروازه‌‎‎های ورودی و خروجی کولوسئوم

گذرگاه‌ طاق‌دار بین 57 و 58، دروازه مرگ یا دروازه لیبیتینار (Libitinarian) نامیده می‌شود. این دروازه برای بیرون بردن مردگان و شکست‌خوردگان از میدان به کار می‌رفت. راهروی بین 19 تا 20 دارای دروازه زندگی بود و گلادیاتورها با استفاده از این دروازه وارد سازه می‌شدند.

دروازه‌‎‎های ورودی و خروجی کولوسئوم

5. آرنا یا صحن کولوسئوم

در گذشته صحن کولوسئوم پانل‌های چوبی داشت و با ماسه پوشانده شده بود. امروزه قسمت اعظم کفپوش از بین رفته، با این حال بخشی از آن قابل مشاهده است. این میدان «محل اکشن» یا محل مبارزه گلادیاتورها و حیوانات بود و حسی شبیه به میدان جنگ را تداعی می‌کند.

آرنا یا صحن کولوسئوم

6. هیپوژئوم؛ یکی دیگر از قسمت‌های دیدنی کولوسئوم

هیپوژئوم دخمه پرپیچ و خمی است که در گذشته محل نگهداری حیوانات و حضور گلادیاتورها قبل از مبارزه بود. این ماز همچنین دارای 36 درب تله برای افزودن جلوه های ویژه به اجراها بود. برای دسترسی به این بخش، باید بلیط مخصوصی به همراه داشته باشید. بنابراین اگر قصد بازدید از هیپوژئوم را دارید، پس از خرید بلیط خارجی خود به مقصد رم، بلیط مربوطه را تهیه کنید.

هیپوژئوم؛ یکی دیگر از قسمت‌های دیدنی کولوسئوم

7. نمایشگاه دائمی کولوسئوم

تاکنون باستان‌شناسان آثار باستانی زیادی را در اطراف کولوسئوم کاوش کرده‌اند. در سطح دوم کولوسئوم این آثار هنری شامل فنجان و قاشق به نمایش گذاشته شده است. در گذشته این ظروف برای سرویس‌دهی به تماشاگران استفاده می‌شد. پوسته‌های صدف و پوسته‌های آجیل حفاری شده از این سایت علاقه رومی‌ها به میوه‌هایشان را نشان می‌دهد!

سفری به یاد ماندنی به رم و بازدید از کولوسئوم با تورهای طاهاگشت

در این مقاله سفری کوتاه و جذاب به کولوسئوم رم داشتیم. شما می‌توانید برای بازدید از این جاذبه گردشگری، به تورهای ما در طاهاگشت بپیوندید. در پایان اگر سوالی در این باره دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات پاسخگوی شما همراهان عزیز و گرامی باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا