ایرانگردیکیش

کشتی یونانی کیش

بیش از 50 سال است که آب‌های نیلگون خلیج فارس در جزیره کیش مهمان دارد. کشتی یونانی یا خوله اف کشتی بخار باری بود که در جزیره کیش در ساحل زمین‌گیر شد. با گذشت سال‌ها، این کشتی به یکی از زیباترین نقاط جزیره تبدیل شد. بیایید بیشتر در مورد این کشتی مرموز بخوانیم.

تاریخچه کشتی یونانی

در سال 1943، شرکت ویلیام همیلتون در اسکاتلند یک کشتی یونانی ساخت که وزن آن 7061 تن و طول آن 136 متر بود. این کشتی که به نام “Empire Trumpet” شناخته می‌شد، ابتدا در همان سال توسط وزارت حمل و نقل جنگ در لندن خریداری شد.

سه سال بعد، یعنی در سال 1946، شرکت کشتی بخار شارنت در لیورپول این کشتی را به نام “Naturalist” خریداری کرد. پس از 13 سال خدمت در لندن، این کشتی در سال 1959 به ایران فروخته شد و نام آن به “کوروش پارسی” تغییر یافت. پس از شش سال، در سال 1965، شرکت کشتیرانی ایران در خرمشهر این کشتی را خریداری کرد و آن را با نام “همدان” شناخت.

تاریخچه کشتی یونانی

اما در تابستان سال 1345 هجری شمسی، اتفاقی ناگوار رخ داد. کشتی یونانی به نام Khoula F در حین بازگشت به یونان، در سواحل جزیره کیش غرق شد.

تلاش‌های بسیاری برای آزادسازی این کشتی انجام شد، اما به دلیل سنگینی وزن آن نتواست به موفقیت منجر شود. این کشتی پس از غرق شدن شروع به زنگ زدن و شکستن کرد و از آن زمان، امکان شناور کردن مجدد آن وجود ندارد. همین حالا خرید بلیط هواپیما کیش تهران خود را انجام دهید و از این جاذبه‌ دیدنی که بر اثر یک اتفاق تصادفی ایجاد شده، دیدن کنید.

کشتی یونانی کیش کجاست و چرا غرق شد؟

کشتی یونانی، که از سال 1966 به نام “خوله اف” در نزدیکی روستای باگو(باغو) در جزیره کیش به گل نشسته، به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه تبدیل شده است. این کشتی، اولین بار در سال 1943 توسط شرکت ویلیام همیلتون در گلاسکو، اسکاتلند ساخته شد و در طول سال‌ها بین مالکان مختلف انگلیسی و ایرانی منتقل شد.

کشتی یونانی کیش کجاست و چرا غرق شد؟

آخرین مالک این کشتی یک فرد یونانی بود. دلیل غرق شدن این کشتی همچنان مبهم بوده و موضوع گمانه‌زنی‌های زیادی شده است. اما منطقی‌ترین دلیل غرق شدن کشتی، مه آلود بودن هوا و نبود فانوس دریایی در این منطقه بود که باعث شد این کشتی برای همیشه در این مکان گیر کند.

آیا کشتی یونانی غرق می‌شود؟

بله، به نظر می‌رسد که وضعیت فنی و مکانیکی کشتی بسیار فرسوده‌ است و احتمالاً نیاز به مرمت جدی دارد. از طرف دیگر، هزینه‌های نگهداری و مرمت کشتی زیاد است یابد و این امکان وجود دارد که این هزینه‌ها در مقایسه با منافع اقتصادی کیش به عنوان یک منطقه آزاد، غیرقابل توجیه در نظر گرفته شود.

تصمیم‌گیری در مورد مرمت یا خداحافظی با کشتی، مسئله‌ای است که نیاز به تعادل میان جلب منافع اقتصادی و حفظ محیط زیست دارد. اگر کشتی برای جلب گردشگران یا ارائه خدمات دیگری کاربرد داشته باشد که منجر به درآمدزایی بیشتر شود، ممکن است تصمیم به مرمت و حفظ آن گرفته شود.

آیا کشتی یونانی غرق می‌شود؟

اما اگر هزینه‌ها بسیار بالا برود و کشتی منافع اقتصادی نداشته باشد، تصمیم به خداحافظی با آن ممکن است. با توجه به مشخص نبودن سرنوشت این کشتی، قبل از این که اتفاقی برای این سازه جذاب بیفتد بلیط تهران کیش خود را تهیه کنید و خود را به عرشه این کشتی برسانید و زیباترین مناظر را از آن‌جا مشاهده کنید.

داستان‌های مختلف در مورد زمین‌گیری کشتی یونانی

در مورد زمین‌گیری کشتی یونانی در نزدیکی جزیره کیش، چندین داستان وجود دارد که ایجاد تعداد از این داستان‌ها آورده شده است. این داستان‌ها ممکن است از طریق گفته‌گوهای محلی و افراد مختلف منتقل شده باشند. در زیر، سه داستان مختلف در مورد زمین‌گیری کشتی یونانی ذکر شده است:

    عشق و زمین‌گیری

    برخی افراد ادعا می‌کنند که ناخدای کشتی عاشق یک دختر ایرانی شده بوده و قصد داشته به همراه او به یونان برود. با این حال، خانواده دختر این ارتباط را نپسندیده و مخالفت کردند. ناخدا با دختر قرار ملاقات می‌گذارد تا او را به یونان ببرد و هنگامی که منتظر دختر بود خیلی به ساحل نزدیک شد و این اتفاق باعث زمین‌گیری کشتی شده است.

داستان‌های مختلف در مورد زمین‌گیری کشتی یونانی

    ورشکستگی مالی و کلاهبرداری

    داستان دیگری حکایت از ورشکستگی مالی سنگین مالک کشتی دارد. مالک کشتی با همکاری ناخدا و ملوانان، کشتی را به سمت ساحل هدایت کرده تا از شرکت‌های بیمه خسارت دریافت کند.

    تأثیر الکل و مه

    برخی محلی‌ها ادعا کرده‌اند که ناخدای کشتی تحت تأثیر الکل قرار داشته و این وضعیت باعث زمین‌گیری کشتی شده است.

در حالی که این داستان‌ها جذاب هستند، به عنوان یک توضیح منطقی‌تر، هواي مه‌آلود و عدم وجود فانوس می‌تواند دلیل زمین‌گیری کشتی باشد. به هر حال داستان‌های زیادی در مورد سرگذشت این کشتی وجود دارد که می‌توانید با تهیه بلیط هواپیما کیش و سفر به این منطقه، داستان‌های دیگر را از زبان مردم بومی روستای باگو بشنوید.

آدرس کشتی یونانی در جزیره کیش کجاست؟

این سازه زیبا در کنار یکی از پارک‌های نزدیک به سواحل کیش یعنی پارک ساحلی گوروب، خیابان گوروب و میدان گوروب واقع شده است.

هزینه بلیط کشتی یونانی چقدر است؟

در گذشته با توجه به اینکه امکان بازدید از داخل کشتی با تجهیزات غواصی وجود داشت، هزینه‌ای دریافت می‌شد، اما اخیراً به دلیل فرسایش کشتی و ریسک بالا، این برنامه دیگر اجرا نمی‌شود. و برای راه رفتن روی عرشه و تماشای غروب خورشید هیچ هزینه‌ای از شما دریافت نمی‌شود.

هزینه بلیط کشتی یونانی چقدر است

در نزدیکی کشتی یونانی چه باید کرد؟

در حال حاضر کشتی یونانی در قسمت جنوبی جزیره آرام خوابیده و به یکی از جاهای دیدنی کیش و مکانی محبوب برای گردشگران تبدیل شده است.

بهترین زمان برای بازدید از این کشتی غروب آفتاب است که منظره آن برای گرفتن عکس عالی است. دیگر کارهای سرگرم کننده‌ای که می‌توانید در اینجا انجام دهید، شترسواری و اسب‌سواری در کنار ساحل است. همچنین یک پارک ساحلی در نزدیکی این کشتی وجود دارد که می‌توانید تنقلات‌ و غذاها را از آنجا بخرید. در ساحل نزدیک پیست دوچرخه‌سواری وجود دارد که می‌‌توانید از آن استفاده کنید و لذت ببرید.

معرفی کشتی یونانی

در نزدیکی کشتی یونانی کجا غذا بخوریم؟

اگر می‌خواهید غذای خود را در نزدیکی این کشتی مرموز میل کنید، می‌توانید از رستوران‌هایی استفاده کنید که در پارک ساحلی، نزدیک کشتی یونانی قرار دارند. همچنین در تور کیش می‌توانید، رستوران‌های اطراف کشتی یونانی مانند رستوران کلبه درویش، رستوران شاندیز و رستوران سالود را امتحان کنید.

محل اقامت در نزدیکی کشتی یونانی

بیشتر هتل‌های کیش در قسمت شرقی جزیره و کشتی یونانی در سمت جنوب غربی قرار دارد. نگران نباشید، فقط 15 دقیقه طول می‌کشد تا به این قسمت از جزیره برسید. بنابراین، پیدا کردن مکانی در نزدیکی کشتی یونانی مشکلی برای شما نخواهد بود.

محل اقامت در نزدیکی کشتی یونانی

اگر می‌خواهید در یک هتل مجلل اقامت کنید، می‌توانید رزو هتل کیش خود را از بین هتل دریایی ترنج، هتل بزرگ داریوش و هتل بین‌المللی شایان انجام دهید. اگر می‌خواهید در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید و در یک هتل مقرون به صرفه اقامت کنید، هتل فانوس کیش، هتل شباویز و هتل تماشا کیش از جمله این هتل‌ها هستند.

مشاهده غروب آفتاب از روی عرشه کشتی یونانی با با تور‌های طاهاگشت

با توجه به امکانات ذکر شده، حتما باید از کشتی یونانی و این منطقه زیبا و خوش آب و هوا دیدن کنید. در گذشته امکان بازدید از داخل کشتی یونانی با لباس غواصی وجود داشت، اما اخیراً به دلیل فرسایش بیش از حد کشتی، این ویژگی جذاب دیگر امکان پذیر نیست.

اما بازدید از این کشتی هزینه‌ای ندارد و اکثر بازدیدکنندگان می‌توانند در کنار دریا از این مکان زیبا دیدن کنند و غروب خورشید را تماشا کنند که فضای بسیار زیبایی را برای عکاسی ایجاد می‌کند. ما در طاهاگشت آماده‌ایم تا تدارک لازم را برای سفر شما به جزیره کیش انجم دهیم و لحظاتی زیبا در کنار کشتی یونانی برای شما خلق کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا