ایرانگردیکیش

قلعه جنی کیش 

در نزدیکی کیش، قلعه جنی به عنوان یک پاسگاه هنگ مرزی در گذشته، با تاریخی پر از اسرار و افسانه‌های ترسناک، شناخته می‌شود. این قلعه، که قدیمی و مرموز است، به خاطر داستان‌های محلی از مرگ مشکوک و مشاهده جن شهرت یافته است.

در این مقاله، با سفری به قلعه جنی کیش، به اکتشاف این مکان وهم‌آلود با افسانه‌هایش خواهیم پرداخت. آماده‌اید برای یک تجربه ترس و هیجان؟ اگر بله، همراه ما باشید تا اسرار این قلعه را کشف کنیم.

معرفی قلعه جنی

قلعه جنی کیش، ابتدا پاسگاه هنگ مرزی برای نیروهای ژاندارمری در دوران پهلوی بوده و به عنوان برج دیده‌بانی در غرب جزیره کیش خدمت می‌کرد.

این ساختمان تاریخی در حال حاضر متروکه و دروازه‌های آن بسته است. داستان‌های ترسناک درباره مشاهده جن و مرگ مشکوک سربازان آن، موجب تخلیه قلعه شده و افسانه‌های محلی این مکان را به عنوان محل مرعوب توصیف می‌کنند.

معرفی قلعه جنی کیش

دلیل نامگذاری این قلعه نیز همین داستان‌های ترسناک است. در حال حاضر، این قلعه به عنوان یک جاذبه مرموز در مسیر بازدید از کشتی یونانی قرار دارد، اما با وجود افسانه‌ها، مردم محلی از بازدید از آن خودداری می‌کنند. اگر خود را فرد شجاعی می‌دانید قبل از خرید بلیط هواپیما کیش به تهران، باید درمورد داستان‌های این قلعه بیشتر بدانید

تاریخچه قلعه جنی

قلعه جنی کیش، احتمالاً به دوران حضور پرتغالی‌ها در ایران بازمی‌گردد که برای حفاظت از جنوب این کشور، قلعه‌های مختلفی را احداث کردند. این قلعه، به عنوان یک پاسگاه نظامی و برج دیده‌بانی در منطقه خدمت می‌کرد و در دوران پهلوی به عنوان محل نگهبانی و پاسبانی مرزی مورد استفاده قرار گرفت.

با گذر زمان و به دلیل افسانه‌ها و داستان‌های ترسناک محلی، این قلعه تاریخی به وضعیت متروکه و ترسناکی درآمده است. اطلاعات دقیق درباره تاریخچه آن کمرنگ است، اما احتمالاً جزء ساختمان‌های متعلق به دوران پرتغالی‌ها در جنوب ایران محسوب می‌شود. پس اگر علاقه‌مند به معماری آن زمان در ایران با حضور پرتغالی‌ها هستید، همین حالا بلیط هواپیما تهران کیش خود را تهیه کنید.

شکل و ساختمان قلعه جنی

قلعه جنی کیش، ساختمانی با قدمت نا‌مشخص است که به زمان حکومت پرتغالی‌ها در جنوب ایران بازمی‌گردد. این ساختمان مستطیلی دو برج بزرگ دارد که در گذشته برای دیدبانی و محافظت از حملات ناگهانی دشمنان استفاده می‌شده‌اند. دیوارهای ضخیم و بلند این قلعه نقش مهمی در جلوگیری از نفوذ دشمنان داشته‌اند.

تغییرات مکرر در کاربری این ساختمان از دوران پرتغالی‌ها تا دوران پهلوی مشخص است. این قلعه به عنوان پاسگاه نظامی و پس از آن به عنوان محلی خالی از سکنه شناخته شده است.

شکل و ساختمان قلعه جنی کیش

با وجود مشکلات، معماری این قلعه با بناهای مستطیلی، برج‌های دوطبقه با پنجره‌های کوچک و دیوارهای ضخیم، همچنان باقی است. حیاط و باغچه کوچکی نیز در وسط این ساختمان قرار دارد. در کل، قلعه جنی کیش به عنوان یک میراث تاریخی با داستان و رازهای خود، همچنان جاذبه‌ای مرموز برای بازدیدکنندگان محسوب می‌شود.

داستان‌های ترسناک قلعه جنی

داستان‌های زیادی درباره قلعه جنی کیش  وجود دارد که مرموز و ترسناک هستند. در زیر دو تا از داستان‌های معروف را تعریف می‌کنیم تا قبل از شروع تور کیش بیشتر با این قلعه مرموز آشنا شوید:

مرگ چهار سرباز شیفت شب در قلعه جنی

داستان درمورد چهار سرباز است که قرار بود در این قلعه کشیک شیفت شب داشته باشند. روز بعد وقتی تعویض شفت قرار بود صورت بگیرد مراجعین با جسد ترسناک سربازان و چشم‌های باز بهت زده ن‌ها روبه رو شدند. هیچ کس نمی‌داند که آن شب چه اتفاقی افتاد فقط روایت شده که جسد‌ها به یک نقطه با چشم‌های باز خیره شده‌اند و همین امر باعث شد تا این قلعه تخلیه شود.

راننده تاکسی و عروسی جنیان

داستان معروف بعدی درمورد یک راننده تاکسی است. قلعه جنی در مسیر کشتی یونانی قرار دارد بنابراین راننده نتاکسی‌های زیادی از این مسیر عبور می‌کنند و مسافران ره به کشتی یونانی می‌رسانند.یک روز بعد از غروب آفتاب یک راننده وقتی مسافری پیدا نمی‌کند به تنهایی وارد مسیر و جاده شده و از قلعه جنی می‌گذرد.

داستان‌های ترسناک قلعه جنی جزیره کیش

طبق گفته‌های خود راننده وقتی به این قلعه می‌رسد با یک عروسی روبه‌رو می‌شود. افراد حاضر در مهمانی لباس سفید پوشیده بودند و سم داشتند. راننده مجبور می‌شود چند ساعت بدون حرکت و بی‌صدا در همان‌جا بماند تا عروسی تمام شود و جنیان متوجه اون نشوند.

داستان‌ها پیرامون این قلعه همچنان زیاد است. برخی از گردشگران که در شب به این مکان سفر کردند اظهار می‌کنند که این قلعه جایگاه موجودات بیگانه و عجیب و غریب است یا صدا‌های ترسناکی شنیده اند. به هر حال جو قلعه بسیار سنگین و ترسناک است و داستان‌های پیرامون آن به صورت پی در پی زیاد می‌شود که همین امر این قلعه را به یکی از مرموزترین مناطق جزیره تبدیل کرده است.

قلعه جنی کیش کجاست؟

قلعه جنی کیش یک قلعه تاریخی و مرموز است که در غرب جزیره کیش و نزدیک کشتی یونانی قرار دارد. بهترین روش برای رفتن به این قلعه تاکسی یا اجاره خودرو است. در نزدیکی این قلعه هتلی نیست اما نگران رزرو هتل در کیش نباشید، چون کیش جزیره کوچکی است و هر جایی که هتل خود را رزرو کنید، می‌توانید با ماشینی که اجاره کرده‌اید یا تاکسی خود را در عرض 20 دقیقه به این قلعه برسانید.

بازدید از قلعه جنی کیش

اگر شجاع هستید و از داستان‌های ترسناکی که شنیده‌اید نمی‌ترسید می‌توانید به صورت 24 ساعته از این قلعه دیدن کنید و ساعت بازدید اصلا مهم نیست.

البته همانطور که گفتیم ورودی این قلعه مسدود شده اما با توجه به اینکه هیچ نگهبانی وجود ندارد می‌توانید از بین دیوار‌ها و بلوک‌ها وارد شوید. بازدید از قلعه در شب فوق‌العاده وحشتناک است و کار هر کسی نیست. اگر بیماری قلبی دارید به هیچ ‌وجه این‌کار را نکنید. این قلعه یکی از جاهای دیدنی کیش در زمستان و شب است که تاریکی هوا با سرما و در بعضی مواقع باران همراه شده و فضایی خوفناک ایجاد می‌کند.

جاهای دیدنی اطراف قلعه جنی کیش

مکان های دیدنی کیش در اطراف قلعه جنی زیاد هستند . برخی از آن‌ها عبارتند از:

کشتی یونانی: این کشتی یکی از نمادهای جزیره کیش است که در سال 1357 هجری شمسی به دلیل شکستن زنجیرهای لنگر، در ساحل‌گیر کرده است. این کشتی و ساحل زیبایش، بهترین مکان برای گردش و تفریح هستند

کلبه هور: کلبه هور، کلبه نیست و یک ساحل صخره‌ای است که خیلی‌ها برای عکس یادگاری و تفریح به دیدن آن می‌روند. این ساحل در غرب جزیره کیش واقع شده است و از آن به‌عنوان کلبه هور یاد می‌شود.

جاهای دیدنی اطراف قلعه جنی کیش

روستای باغو: این روستا یکی از قدیمی‌ترین روستاهای جزیره کیش است که در غرب آن قرار دارد. این روستا دارای خانه‌های سنتی و مساجدی است که از معماری ایرانی باستان الهام گرفته‌اند. این روستا نیز یکی از جاهای دیدنی اطراف قلعه جنی محسوب می‌شود.

بهترین زمان بازدید از قلعه جنیان کیش

بهترین زمان برای بازدید از قلعه جنی کیش بستگی به تمایلات و شجاعت شما دارد. اگر ترس و هیجان را دوست دارید، بهتر است در زمان غروب یا شب به این مکان بروید.

البته اگر قصد رفتن به این قلعه در شب را دارید بهتر است بلیط رفت و برگشت کیش خود را با هم انجام دهید، چون مشخص نیست چه اتفاقی بیفتید و با چه چیزی روبه رو شوید و هر لحظه امکان برگشت شما وجود خواهد داشت. اما اگر به دنبال مطالعه تاریخچه و معماری آن هستید، بازدید در زمان روز مناسب‌تر است. ورود به قلعه جنی کیش رایگان است.

تجربه ترس و هیجان در قلعه جنی

قلعه جنی یکی از مخوف‌ترن و ترسناک‌ترین جاهای جزیره کیش است که می‌تواند حس شجاعت گردشگران را قلقلک دهد. اگر به دنبال تجربه ترس و هیجان هستید می‌توانید با تور‌های طاهاگشت همراه شوید تا یک سفر پر از آدرنالین به این قلعه داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا